czwartek, 17 stycznia 2013

"Trening głosu" - Beata Ciecierska-Zajdel

Tytuł: Trening głosu. Praktyczny kurs dobrego mówienia
Autor: Beata Ciecierska-Zajdel
Wydawnictwo: Edgard
Data wydania: październik 2012
Liczba stron: 208
Tematyka: Poradnik
Ocena: 7/10

Wiadomo, że wokaliści, radiowi czy telewizyjni prezenterzy przykładają szczególną wagę do odpowiedniej techniki wymowy, jednak przez zwykłego człowieka emisja głosu jest zazwyczaj bagatelizowana. Tymczasem sztuka dobrej wypowiedzi, wpływa nie tylko na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez innych ludzi, ale także jest ważnym czynnikiem, decydującym często o naszej karierze zawodowej.

„Trening głosu” to kompleksowy poradnik skierowany do wszystkich osób, pragnących udoskonalić swój narząd wymowy. Publikacja, tak jak inne książki z serii Samo Sedno, podzielona jest na sześć, różnych tematycznie rozdziałów. Na pierwsze dwa z nich składa się w głównej mierze wiedza teoretyczna. Działy te wyjaśniają istotną rolę oddechu i postawy w prawidłowej wymowie. Czytelnik zapoznaje się również z takimi pojęciami jak rezonans, narządy artykulacyjne czy nosowanie, a także z podstawowymi funkcjami głosu.

Zanim jednak przejdziemy do praktycznych ćwiczeń, na które składa się dany kurs, autorka przedstawia nam sporo przydanych wskazówek, które mają na celu osiągnięcie maksymalnej skuteczności przyszłego treningu. Następnie możemy spokojnie wziąć się za bezpośrednie szkolenie. Zawarte w publikacji ćwiczenia są opisane bardzo szczegółowo i rzetelnie, dlatego nikt nie będzie miał problemu z ich zrozumieniem bądź wykonaniem. Dodatkowo przy ich realizowaniu nie musimy koniecznie korzystać z książki. Część z nich znajdziemy na dołączonej do zestawu płycie CD.

Nie należy zapominać, że na skuteczny trening głosu, wpływają różnego rodzaju warunki zewnętrzne. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym pracujemy nad naszą wymową, spełniało optymalne wymogi takie jak odpowiednia temperatura czy wilgotność. Dodatkowo pani Ciecierska-Zajdel opisuje liczne aspekty ludzkiego stylu życia, które mogą negatywnie wpływać na jakość głosu a także radzi jak efektywnie im zapobiegać.

Książka okazała się dla mnie bardzo pomocna. Mimo że jakiś czas temu uczęszczałam na dodatkowe zajęcia ze śpiewu i wiedziałam co nieco na temat właściwej emisji głosu, to dzięki temu poradnikowi poznałam wiele nowych ćwiczeń, o których do tej pory nie słyszałam. Co więcej zaczęłam przywiązywać większą wagę do zdrowego funkcjonowania mojego głosu.

Poradnik autorstwa Beaty Ciecierskiej-Zajdel poleciłabym zarówno osobom, które dopiero rozpoczynają swoją pracę nad sztuką wymowy jak i ludziom już nieco w tym temacie obeznanym. Z pewnością po przejściu całego, opisanego w książce kursu, zyskamy większą pewność siebie a publiczne wystąpienia przestaną być aż tak stresujące.

 Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Edgard:

16 komentarzy:

 1. Ja i tak zawsze się stresuje publicznymi występami i wątpię, by taki poradnik mi pomógł ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo też u mnie recenzja się pojawi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba bym padła gdybym musiałabym ćwiczyć jeszcze jedną rzecz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja bardzo chętnie po nią sięgnę, szczególnie, że zależy mi na takowych ćwiczeniach :D

  OdpowiedzUsuń
 5. O, z chęcią bym się z nią zapoznała ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pomocna publikacja. Ja kiedyś ćwiczyłam swoją dykcję, więc też w pewien sposób miałam też trening wymowy. Chętnie sięgnę po w/w pozycję i poczytam o dodatkowych ciekawostkach związanych z emisją głosu.

  OdpowiedzUsuń
 7. na swój sposób dość interesująca ksiązka

  OdpowiedzUsuń
 8. niby brzmi interesująco, ale coś mi się wydaje, że w sumie to nie ma żadnego sensu, bo gorzej chyba z głosem moim już nie będzie xD

  OdpowiedzUsuń
 9. To przydałoby mi się na studia :D Wszak student nieraz musi wygłaszać krótkie, acz treściwe prezentacje wielkiej publiczności ;P

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że powstają takie poradniki, bardzo przydatne dla co niektorych ;d
  Pozdrawiam i zapraszam :*

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja naprawdę nigdy nie wiem co kupić, więc wolę dostawać. No, i też jestem trochę egoistką.

  OdpowiedzUsuń
 12. świetn recenzja :) bardzo mi sie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 13. oo, brzmi bardzo ciekawie ;) lubię tego typu książki, poradniki... mam w domu "poradnik skutecznego uczenia się", ale niestety kurzy się na półce. niestety.
  a co do 50 shades of Grey, ja się chyba nie zabieram za drugą część :) choć gdybym miała pod ręką, to pewnie z rozpędu bym się za nią zabrała od razu po skończeniu jedynki.

  OdpowiedzUsuń
 14. przydała by mi się taka ksiązka ;d

  OdpowiedzUsuń
 15. ZAJEBISTA KSIĄŻKA!

  DZIĘKUJE CI, ŻE JĄ DLA MNIE NAPISAŁAŚ ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)