czwartek, 8 października 2015

"Trzynaście powodów" - Jay Asher

Tytuł: Trzynaście powodów
Tytuł oryginału: Thirteen Reasons Why
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 20 październik 2015
Liczba stron: 272
Tematyka: Literatura piękna, zagraniczna
Ocena: 6/10

Czy jest na tym świecie osoba, której choć raz nie przyszedł do głowy, aby zakończyć swoje życie? Wątpię. Nawet zwykła ciekawość podsuwa nam tematy do rozważań typu "Jak zareagowaliby moi znajomi, gdyby dowiedzieli się, że już nigdy mnie nie zobaczą?"czy też "Jak rzeczywiście wygląda życie pozagrobowe?". Niewielu z nas jednak nie jest na tyle zdesperowany, aby na własnej skórze dowieść odpowiedzi na te pytania. Jest jednak garstka osób, dla której samobójstwo wydaje się jedynym wyjściem z sytuacji.

Najbardziej powszechnym sposobem pożegnania bądź też próby wyjaśnienia swoich działań osoby popełniającej samobójstwo jest list. Hannah Baker bohaterka książki, postanawia jednak dość niekonwencjonalną drogą przekazać swoje ostatnie przemyślenia. Pozostawia po sobie trzynaście nagrań magnetofonowych przeznaczonych dla trzynastu różnych osób, które odegrały w jej życiu znaczącą rolę - bo to właśnie one przyczyniły się do jej odejścia.

Historię życia Hannah poznajemy z perspektywy Claya Jensena, jej szkolnego kolegi i skrytego wielbiciela. To z nim wysłuchujemy nagrań przygotowanych przez nastolatkę oraz podążamy szlakiem jej ukochanych i znienawidzonych miejsc. Dodatkowo dzięki bohaterowi poznajemy zdarzenia, mające miejsce po śmieci dziewczyny, a także otrzymujemy obiektywny punkt widzenia na szkolną rzeczywistość. Możemy sami ocenić, czy Hannah wyolbrzymiała wrogość, jaką rzekomo żywili do niej inni ludzie czy też może była ona jak najbardziej uzasadniona.

Motywy kierujące bohaterką w momencie podjęcia decyzji o odebraniu sobie życia początkowo wydają się naprawdę błahe - nieudany pierwszy pocałunek, plotki czy samotność, dotykają przecież nie jedną osobę w wieku szkolnym, jednak nikt z tego powodu nie targa się na własne życie. Dopiero później kolejne bardziej dramatyczne zdarzenia, otwierają nam oczy na problemy, z którymi musiała codziennie zmagać się Hannah. Książka uświadamia czytelnikowi, że nawet wydawałoby się nieświadome nieprzyjemności, które kierujemy w drugiego człowieka potrafią go dogłębnie zranić i wpłynąć na jego psychikę.

Jay Asher miał świetny pomysł na powieść, jednak w pełni nie wykorzystał jego potencjału. "Trzynaście powodów" momentami wydawało się nieco zbyt "dziecinne", a Clay miał też tendencję do opisywania zbyt wielu mało istotnych szczegółów, które zupełnie nie miały wpływu na akcję. Gdyby poprawić te dwa aspekty, książka byłaby genialna. Wyrazy uznania natomiast należą się autorowi za to, że świetnie opisał kobiecą psychikę, mimo że sam jest mężczyzną. Nieczęsto zdarza się, aby pisarze potrafili tak realistycznie wczuć się w skórę płci przeciwnej. Ponadto wszechobecna atmosfera smutku i żalu wywołuje u czytelnika niemałe emocje. Osobiście, uważam że "Trzynaście powodów" to idealna książka na obecną porę roku, w której niejedną osobę dotyka jesienne przygnębienie.  

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Rebis:

15 komentarzy:

 1. Mimo kilku wad i tak chętnie tą powieść przeczytam :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważny temat, a o książce nigdy nie słyszałam. Zapisuję :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad przeczytaniem tej książki, ale jak na prawdziwego książkoholika przystało, nie mam za bardzo czasu, ale w przyszłości na pewno się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście chyba każdy kiedyś myślał o tej ostateczności. Dlatego też ta książka naprawdę mnie zaciekawiła - ze względu na to, co dokładnie stało za decyzją bohaterki o podjęciu tego dramatycznego kroku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaczęłam pisać komentarz i co? Padł prąd...:) Piszę zatem od nowa:
  Jestem bardzo ciekawa, jakie motywy kierowały bohaterką, musiała być bardzo wrażliwą osobą, bo jednak mimo trudności, a niejednokrotnie stanu depresji, ludzie potrafią znaleźć promyk życia w sobie i iść dalej do przodu. Zaciekawiłaś mnie tą publikacją bardzo. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się pomysł na fabułę, ogólnie ciekawi mnie ta książka, choć po Twojej recenzji boję się trochę, że się rozczaruję;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysł na książkę od początku brzmiał dla mnie dość interesująco. Trochę szkoda, że potencjał nie został wykorzystany w 100 procentach, ale i tak nadal mam ochotę żeby książkę przeczytać.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj nie wiem, nie wiem...na jesień zdecydowanie wybieram lekturę optymistyczną albo z dreszczykiem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę mam w planach, bo sama chcę się przekonać o czym jest tak naprawdę i jak jest napisana :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam wczoraj recenzję tej książki i jestem zachęcona :) a teraz to podwójnie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)