środa, 2 października 2013

"Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" - Nick Vujicic

Tytuł: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń
Autor: Nick Vujicic
Wydawnictwo: Aetos Media
Lektor: Robert Michalak
Liczba trwania: 537 minut
Tematyka: Audiobook
Ocena: 8/10

Większość społeczeństwa zazwyczaj nie zna historii wielu wyjątkowych ludzi. Ja pierwszy raz o Nicku Vujicicu usłyszałam całkiem przypadkowo. Podczas przeglądania jednego forum natknęłam się na hasło „najpiękniejszy film w sieci”, zachęcona tym dość górnolotnym hasłem, kliknęłam w ikonkę i zaczęłam oglądać „Cyrk motyli”. Historia ukazana w tym krótkometrażowym filmie poruszyła mnie tak bardzo, że zaczęłam szukać innych informacji na temat fokomelii – choroby głównego bohatera, charakteryzującej się niedorozwojem lub brakiem poszczególnych kończyn. Tym samym dowiedziałam się o autorskiej książce Nicka Vujicica, którą od samego początku wiedziałam, że koniecznie będę musiała przeczytać.

Historię australijskiego kaznodziei poznałam poprzez wysłuchanie audiobooka wydanego przez wydawnictwo Aetos Media. Lektorem tekstu powieści „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” był Robert Michalak, który w znakomity sposób modulował swoim głosem w zależności od atmosfery utworu bądź wypowiedzi poszczególnych osób. Jedyną wadą, do której mogłabym się przyczepić, jest czas trwania tego audiobooka. Osiem godzin to bardzo długi okres. Często ciężko mi było znaleźć wolną chwilę, w której spokojnie mogłabym usiąść ze słuchawkami na uszach i oddać się lekturze powieści. Mimo wszystko, nie żałuję ani jednej minuty, którą poświęciłam na wysłuchanie historii Nicka.

Wiele osób patrząc na Nicka Vujicica może czuć litość i współczucie, jednak mężczyzna ten jest postacią niezwykle inspirującą, a jego zachowanie i hart ducha powinny być godne naśladowania. Swoją działalność opiera przede wszystkim na licznych mowach, które wygłasza w różnych krajach całego świata. Jego słuchacze, w trakcie wykładów uświadamiają sobie jak błahe są ich problemy i troski w porównaniu do tego przez co przechodził Nick. Co ciekawe, pomimo wszelkich przeciwności losu, które przez całe życie doświadczał mężczyzna, zachował on niebywałe poczucie humoru i dystans do swojej choroby.

W swoich wypowiedziach mężczyzna często porusza kwestię wiary, która jest nieodłącznym elementem i podstawą jego życia. To właśnie z niej bohater czerpie siłę i motywację do walki z codziennymi przeciwnościami. Można powiedzieć, że jego postawa jest niebywałym świadectwem chrześcijańskiej pokory. Ponadto Nick daje swoim czytelnikom wiele praktycznych wskazówek, a fragmenty jego mów mogą stanowić fantastyczne źródło motywacji. Ciekawskim mogę zdradzić, że pomimo swojej ułomności mężczyzna jest szczęśliwym mężem i ojcem.

Wysłuchanie audiobooka książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” z pewnością wywrze niemałe emocje na każdym z nas. Historia Nicka jest nadzwyczajnym bodźcem do przemyśleń oraz głębokich refleksji. Pozwala spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. Kto wie, być może niektórzy po lekturze tego utworu wreszcie zaakceptują samych siebie i swoje niedoskonałości?

Za możliwość zapoznania się z powieścią bardzo dziękuję portalowi nakanapie.pl

19 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie książki, po tą również z przyjemnością sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująca i wartościowa pozycja. Historia Nicka jest niesamowita. Brak słów po prostu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam kiedyś jakiś wykład tego pana, ma naprawdę ogromną charyzmę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam film dokumentalny o tym człowieku, robi wrażenie, a jeszcze bardziej to, że ma śliczna żonę i dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Audiobook raczej nie dla mnie, ale może się skuszę na formę papierową.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z audiobookami nie miałam jeszcze doczynienia, wiec nie moge powiedziec, ze za nimi nie przepadam. Byc moze zacznę od tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten Pan jest niesamowity. Widziałam go na scenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Poluję na tę książkę od jakiegoś czasu:) co do audiobooków, to stwierdzam, że w tej formie mogę zapoznawać się jedynie z lżejszymi pozycjami (trudności w skupieniu się; jednak jestem wzrokowcem).

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam czytać, teraz czytam Arabską Ksieżniczkę :) Zapraszam serdecznie na nowy post z rzeczą przyprawiającą mnie o dreszcze radości! Byłoby mi bardzo miło, gdybyś zajrzała, pozdrawiam ♥ Natalia

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam już dużo o autorze. Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Podziwiam takich ludzi i biję się w piersi, kiedy zaczynam narzekać na swoje życie...

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym poznać historię Nicka bliżej - odrobinę kiedyś o nim czytałam, ale wciąż czuję niedosyt :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja chyba bym ryczała przez pół książki - nawet, jeśli facet jest nastawiony pozytywnie do życia i nie ma w nim smutku i wyrzutów, to i tak mi go szkoda. Ale może kiedyś sięgnę po książkę o tak niezwykłej osobie ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Historię Nicka znam, ale nie mam niestety czasu, by przeczytać tę książkę, choć bardzo bym chciała. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Znam Nicka od dawna i od dawna też szukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. moja ulubiona ksiażka, odmieniła moje życie. Wracam do niej niezwykle często. Według mnie powinna być lekturą obowiązkową w szkołach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę przyznać, że już kiedyś miałam obejrzeć "Cyrk motyli", ale w końcu zapomniałam, jaki jest tytuł tego krótkometrażowego filmu. Dziękuję Ci bardzo za przypomnienie tą recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 18. Podziwiam tego człowieka, bardzo fajna recenzja.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)