wtorek, 22 października 2013

"Mroczna wieża" - C.S. Lewis

Tytuł: Mroczna wieża
Tytuł oryginału: The Dark Tower
Autor: Clive Staples Lewis
Wydawnictwo: Esprit
Data wydania: wrzesień 2013
Liczba stron: 272
Tematyka: Literatura zagraniczna, Opowiadania
Ocena: 6/10

Clive Sample Lewis znany jest głównie jako autor fenomenalnego, fantastycznego cyklu “Opowieści z Narnii”. Jednak niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że ten brytyjski pisarz nie ograniczał się tylko do jednego literackiego gatunku, pisał również liczne eseje, listy czy opowiadania, które tak samo jak jego bestsellerowa książka, zachwycają bogactwem treści, życiowych mądrości a także dojrzałością i kunsztem stylistycznym.

„Mroczna wieża” to zbiór sześciu opowiadań, które znacznie różnią się między sobą zarówno pod względem sposobu ukazania świata przedstawionego jak i tematyki. Każdy z utworów próbuje zmierzyć się z innym problemem, pytaniem czy zagadnieniem. Co ciekawe, mimo swojej różnorodności zawarte w książce teksty zdają się tworzyć spójną całość. Każde opowiadanie jest źródłem do przemyśleń i zachęca do wysunięcia głębszych reflekcji.

W pamięć najbardziej zapadły mi szczególnie dwa opowiadania. Pierwsze z nich to opowidanie tytułowe, przedstawiające niecodzienną historię wynalazku, pozwalającemu człowiekowi na podróże w czasie i ujrzenie innych, alternatywnych rzeczywistości. To, co najbardziej zachwyciło mnie podczas lektury tego utworu to niebywała wyobraźnia Clive’a Lewisa. Byłam zachwycona zarówno wykreowanymi postaciami jak i całym światem przedstawionym. Niezwykle żałuję, że autorowi nie udało się dokończyć owej historii, ponieważ ma ona niebywały potencjał. Co więcej istnieją przypuszczenia, że  „Mroczna wieża” miała stanowić kontynuację popularnej trylogii międzyplanetarnej.

Kolejne opowiadanie, które wywarło na mnie ogromne wrażenie to „Po dziesięciu latach”. Utwór ten jest oparty na słynnym micie o najpiękniejszej kobiecie na świecie – Helenie, która została porwana przez jednego ze swoich zalotników do Troi, co też przyczyniło się do wybuchu słynnej dziesięcioletniej wojny. Clive Lewis przedstawia nam jednak całkowicie odmienne i zarazem zaskakujące zakończenie tej historii. W tym przypadku autor wykazał się nie tylko znakomitym pomysłem, ale i logicznym myśleniem.

Opowiadania zawarte w najnowszym zbiorze C.S. Lewisa możemy przeczytać dzięki Walterowi Hooperowi, który jako były sekretarz autora, uratował jego teksty przed zniszczeniem. Niestety owe zapiski, nie zostały ukończone przed śmiercią pisarza w 1963 roku, dlatego podczas lektury „Mrocznej wieży” często trafiamy na fragmenty niekompletne. Czytelnik będzie musiał się przyzwyczaić do sytuacji, kiedy w samym środku akcji pojawia się nota głosząca, że „ten fragment został nieodnaleziony”. Jednak mimo wszystko nowo opublikowany zbiór utworów Cliva Lewisa jest dziełem, z którym naprawdę warto się zapoznać. 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Esprit:

14 komentarzy:

 1. Ten zbiór opowiadan chetnie bym przeczytała ze względu na autora, poniewaz jestem ciekawa co ma do zaoferowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym przeczytała, chociaż nie jestem przekonana co do opowiadań. Jakoś książka zauroczyła mnie okładką, tytułem, opisem..No i .... muszę przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Polubiłam twórczość Lewisa za "Dopóki mamy twarze". Chętnie więc zapoznam się z innymi jego dziełami.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie jestem jeszcze przekonana. ale może, może? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. niestety, ale jakoś nie zainteresowały mnie te opowiadania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię czytać opowiadań. Jakoś mnie nie ciągną. Wolę powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo intrygująca okładka :) Ja jeszcze mam 300 stron Arabskiej Ksieżniczki :) tylko 300 ... :<< Zapraszam na nowy, jesienno-kotny post ;> Pozdrawiam serdecznie i liczę na odwiedziny ;*

  OdpowiedzUsuń
 8. Opowiadania nie są moim ulubionym gatunkiem, ale mimo to ufam, że w wykonaniu Lewisa może to być całkiem ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po lekturze "Podziału ostatecznego" autora jestem go bardzo ciekawa. Nie jestem jednak pewna czy sięgnę teraz po "Mroczną wieżę" czy raczej postawię na inny tytuł Lewisa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem przekonana do opowiadań:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię opowiadania, ale tylko takie z odpowiednim nastrojem. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać ani jednej powieści pana Lewisa, ale z chęcią przeczytałabym ten zbiór. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak wlanie tego autora znam z "Opowiesci z Narii" moze w koncu pora aby przeczytac jakies inne jego ksiazki;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam na półce! Będę czytać już na dniach :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Poszukuję jakiś opowiadań i właśnie znalazłam te, które chcę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)