piątek, 27 września 2013

"Najemnicy wojny" - Leo Kessler

Tytuł: Najemnicy wojny
Tytuł oryginału: Whores of War
Autor: Leo Kessler
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: kwiecień 2013
Liczba stron: 320
Tematyka: Powieść historyczna
Ocena: 7/10

Mimo że od zakończenia II Wojny Światowej minęło w tym roku już 68 lat, to temat walk z lat czterdziestych ubiegłego wieku jest wciąż aktualny. Wciąż pojawiają się nowe spekulacje i fakty dotyczące poszczególnych historycznych zdarzeń, a wydawnictwa publikują coraz to nowe książki o okupacyjnej tematyce. Co ciekawe, czytelnikom ów motyw zupełnie się nie nudzi. Dalej chętnie sięgają po wojenną literaturę.

Elitarny batalion szturmowy „SS Wotan”, o którym mowa jest w „Najemnikach wojny”, należał do niemieckich oddziałów obronnych utworzonych przez Heinrich'a Himmler'a w czasie panowania w III Rzeszy Adolfa Hitlera. Brygada ta miała brać udział w najniebezpieczniejszych misjach i działaniach, które miały doprowadzić nazistowskie Niemcy do przejęcia władzy na całym kontynencie europejskim. W skład batalionu wchodzili zarówno nastoletni chłopcy jak i doświadczeni w boju mężczyźni.

Leo Kessler w bardzo rzeczywisty sposób opisał działania wojenne na frontach, na których musiał walczyć tytułowy batalion. W książce znajdziemy m.in. opisy słynnej operacji Barbarossa, w czasie której niemieccy żołnierze musieli stawić czoła bezlitosnej rosyjskiej zimie, a także przedstawienia wypraw wojennych na Polskę czy Francję. Autor ukazuje historię z perspektywy hitlerowskich Niemiec, dlatego czytelnika nie powinny zaszokować mało pochlebne zwroty w kierunku aliantów, jakie da się słyszeć z ust walczących mieszkańców III Rzeszy.

Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie fakt, że wszelkie bitwy przedstawione w powieści Leo Kesslera były opisane w sposób klarowny i zrozumiały. Zazwyczaj gdy miałam do czynienia z literaturą wojenną poszczególne wartkie zdarzenia były ukazywane w sposób chaotyczny, tak że trudno było mi nadążyć za biegiem akcji. Tymczasem brytyjski historyk i pisarz zadbał o to, aby czytelnik na bieżąco orientował się w trwających wydarzeniach.

Jedyny minus, jakiego doszukałam się w całym utworze to brak tłumaczenia obcojęzycznych zwrotów. Tak się składa, że nie jestem orłem z niemieckiego czy też francuskiego, dlatego niektóre zdania wypowiadane przez bohaterów pozostały dla mnie wielką niewiadomą. Myślę, że wydawca powinien koniecznie zatroszczyć się o to, aby w kolejnych publikacjach książek Leo Kesslera znalazły się odpowiednie przypisy.

„Najemnicy wojny” to kolejna powieść Leo Kesslera (znanego również pod pseudonimem Duncan Harding) wchodząca w skład cyklu „Batalion Szturmowy SS". Trzeba przyznać, że brytyjski pisarz ma niemały talent do przedstawiania militarnych wiraży, dlatego z czystym sumieniem mogę polecić jego książki każdemu entuzjaście wojennej literatury. Z pewnością dostarczą one czytelnikom wielu wrażeń, a także wzbogacą one naszą wiedzę na temat II Wojny Światowej i związanych z nią zbrojnych wypraw.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję portalowi sztukater.pl:
 

12 komentarzy:

 1. Bardzo lubię twórczość pisarza, na pewno sięgnę kiedyś po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za historycznymi, ale te z okresu II Wojny Światowej bardzo sobie cenię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mój gust, niemniej polecę koleżance, która lubuje się w tego typu klimatach ; )

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki historyczne, więc po tą też chętnie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się interesująco ;) Z chęcią sięgnę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie jestem przekonana do militarnych motywów, mimo że historię lubię. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się przekonać do takich książek:)

  OdpowiedzUsuń
 7. To trochę nie moje klimaty. Ale polecę tę książkę koledze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie lubię książek poruszających tematy historyczne, ale lubię tematykę II wojny światowej, więc dlaczego nie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. czytałam jedną książkę tego autora i zawiodłam się, dlatego nie sięgnę po kolejne

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz jestem u Ciebie i pozwoliłam sobie szybciutko przeczytać kilka postów :) Znalazłam dla siebie kilka ciekawych pozycji po które w przyszłości na pewno sięgnę. Tymczasem mam zamiar zaglądać co jakiś czas i szukać przez Ciebie polecanych książek :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)