czwartek, 30 czerwca 2016

"Przypadki Callie i Kaydena" - Jessica Sorensen

Tytuł: Przypadki Callie i Kaydena
Tytuł oryginału: The Coincidence of Callie & Kayden
Autor: Jessica Sorensen
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: czerwiec 2015
Liczba stron: 368
Tematyka: Literatura młodzieżowa, zagraniczna, romans
Ocena: 8/10

O tym że chciałabym zobaczyć “Przypadki Callie i Kaydena” na półkach naszych rodzimych księgarni pisałam już w 2013 roku, czyli na dwa lata przed rzeczywistą polską premierą. Jak widać miałam nosa, bo książka jest tak dobra (a nawet jeszcze lepsza) jak sobie początkowo wyobrażałam.

Może i historia przedstawiona w książce nie jest nadzwyczaj wyszukana – ot cicha i wyobcowana dziewczyna zakochuje się w największym szkolnym przystojniaku, ale w tym przypadku najistotniejszą rolę pełnią postaci. Autorka postarała się, aby każda z nich miała swoją osobistą mroczną historię, która przyczynia się do ich obecnego zachowania. Callie w wieku dwunastu lat doświadczyła traumatycznego przeżycia (o którego detalach pisarka stara się mówić jak najmniej szczególnie w początkowej części książki – jakby czytelnik był na tyle głupi i sam się od razu się nie zorientował o czym jest mowa), a Kayden z kolei od dzieciństwa był bity i zastraszany przez własnego ojca, czego raz świadkiem była główna bohaterka. To właśnie przez te podobne doświadczenia między nastolatkami pojawiła się nić porozumienia, a później głębsze uczucie.

W „Przypadkach Callie i Kaydena” historię poznajemy z punktu wiedzenia obu tytułowych postaci. W głównej mierze bohaterowie relacjonują swoje aktualne uczucia oraz wydarzenia, choć czasem w częściach pisanych przez Callie znajdziemy fragmenty jej osobistego dziennika. Choć jak wyżej wspomniałam książka fabułę ma przeciętną to zachowania bohaterów nie są podobne do żadnej innej powieści tego typu, jaką miałam możliwość do tej pory przeczytać. W większości utworów nagminnie powtarza się schemat postaci doświadczonych przez życie, które później boją się własnego cienia i unikają wszelkich nowych sytuacji, które wydają im się „niebezpieczne”. Tutaj natomiast bohaterowie, mimo że posiadają pewne psychiczne ograniczenia to starają się je przezwyciężać i stawiać przed sobą nowe wyzywania. Potwierdzeniem tego jest na przykład lista „rzeczy do zrobienia”, stworzona przez Callie i jej przyjaciela Setha, którą każdego dnia wdrążają w życie.

Nie da się ukryć, że pierwsze co przyciąga do tej powieści to znakomita oprawa graficzna. Wydaje mi się, że nawet gdyby treść utworu nie wywarła na mnie dużego wrażenia (na szczęście tak się nie stało) to i tak zatrzymałabym go w swojej biblioteczce, chociażby po to żeby cieszyć oko tą przepiękną okładką. Ogromne znaczenie ma dla mnie również fakt, że zdjęcie znajdujące się na obwolucie nie tylko idealnie współgra z fabułą, ale ponadto jest dokładnym odzwierciedleniem jednego z wątków utworu. Nie można, więc zarzucić wydawnictwu chęci przyciągnięcia czytelnika (szczególnie wzrokowca) okładką, niemającą zupełnie związku z treścią.

Książka Jessicki Sorensen wciągnęła mnie na tyle, że zaraz po zakończeniu jej lektury zaczęłam momentalnie rozglądać się za kolejnym tomem serii. Jestem przekonana, że moja reakcja nie jest odosobniona i inni czytelnicy również będą zachwyceni historią, opisaną w książce i nie omieszkają sięgnąć po kolejny tom. 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję portalowi Bookmaster:
Książki w BookMaster

10 komentarzy:

 1. Ta książka to jedna z tych pozycji, które ogromnie pragnę przeczytać ale zawsze coś, zawsze ktoś. Muszę się w końcu zmobilizować.
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam sporo dobrego o tej książce, ale to nie moja tematyka. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi ta książka również bardzo się spodobała :) teraz czekam na wydanie 3 tomu :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się, fabuła nie jest super oryginalna, ale jest w niej coś takiego, co nie pozwala się oderwać i porywa ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy wcześniej nie natrafiłam na tą książkę. Zapowiada się ciekawie.

  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam książki Sorensen - jak do tej pory przeczytałam cztery i każda była świetna :D
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno po nią sięgnę, gdyż nieraz słyszałam wiele dobrego o niej :)
  Pozdrawiam
  ifeelonlyapathy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę się zgodzić - książka jest cudowna. Trafiła na moją półkę w święta bożonarodzeniowe i od tamtego czasu jestem po prostu zakochana. Początkowo nie byłam co do niej przekonana; historia wydaje się być oklepana. Nic bardziej mylnego. Jak napisałaś, podobnych historii jest wiele, ale bohaterowie powieści sprawiają, że ta jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Mogę Cię również zapewnić, że "Ocalenie Callie i Kaydena" jest równie ciekawe i w końcu odpowiada na parę pytań kłębiących się w głowie czytelnika od rozpoczęcia Przypadków. Mogę również zdradzić, że mamy szansę tam poznać bohaterów od całkiem innej strony.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie! :)
  http://bookwormss-world.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię niekiedy sięgnąć po takie historie, więc chętnie poznałabym Callie i Kaydena. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie czytałam, więc chyba pora to kiedyś zmienić :)
  Pozdrawiam

  (za wszystkie obserwacje się z chęcią odwdzięczam)
  nastolatka-marzycielka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)