poniedziałek, 15 lutego 2016

"Pojedynek. Niezwyciężona 1" - Marie Rutkowski

Tytuł: Pojedynek. Niezwyciężona 1
Tytuł oryginału: The Winner's Curse
Autor: Marie Rutkowski
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: listopad 2015
Liczba stron: 384
Tematyka: Literatura młodzieżowa
Ocena: 6/10

Nastoletnia Kestrel stoi przed życiowym dylematem. Wstąpić do armii swojego ojca czy stanąć na ślubnym kobiercu? Jako córka generała bohaterka musi podjąć jedną z powyższych decyzji, aby dać dobry przykład reszcie społeczeństwa i nie zawieść swojego surowego rodzica. Jednak co wybrać, kiedy żadna z tych opcji nie jest tym, co chciałaby od życia dziewczyna? Jakby tego było mało między Kestrel a nadwornym niewolnikiem rodzi się zakazane uczucie, z którego nie może wyniknąć nic dobrego.

Miłość pomiędzy dwoma zwaśnionymi stronami to motyw znany w literaturze od wieków. Weźmy chociażby za przykład Romea i Julię, których historia miała tragiczny koniec. Czy w powieści Marie Rutkowski możemy oczekiwać happy end'u? Tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ "Pojedynek" rozpoczyna trzytomową sagę "Niezwyciężona", a ponadto pisarka wciąż wodzi czytelnika za nos jako, że uczucia głównej bohaterki są całkowicie sprzeczne z jej zachowaniem.

Wracając jednak do tytułu serii, jestem bardzo zawiedziona, że polskie wydawnictwo nie zostało przy oryginalnej nazwie jaką jest “The Winner's Curse” - Klątwa Zwycięzcy, która według mnie brzmi o niebo lepiej niż “Niezwyciężona”. Na szczęście okładki pozostały zostały niezmienione, dzięki czemu polscy czytelnicy mogą nacieszyć oko przepięknymi graficznymi oprawami.

Jeśli na bieżąco czytacie moje recenzje to pewnie już wiecie, że ogromną uwagę poświęcam kreacji głównego bohatera. Kestrel to postać strworzona z wielką dobałością o szczegóły. Siedemnastolatka zaimponowała mi swoim uporem, inteligencją oraz empatią. Co najważniejsze nie jest to typowa dziewczyna z wyższych, która boi się własnego cienia a jej główną rozrywką są wytworne bale. Kestrel jest przebiegła, potrafi myśleć strategicznie i nie boi się podejmować ryzyka.

Wielu z was mogłoby mnie zapytać, dlaczego “Pojedynek” otrzymał tak niską notę, skoro powieść ma tak wiele plusów. Śpieszę z wyjaśnieniami. Wszystkiemu winna jest mało dynamiczna akcja. Książka niby liczy sobie prawie czterysta stron, ale tylko ¼ to prawdziwie wartka akcja. Pozostała treść to jedynie zapoznawanie się ze światem przedstawionym i osobowościami poszczególnych bohaterów. To też poniekąd ma swoje plusy, ponieważ po lekturze “Pojedynku” doskonale znamy Valorian i Herran, ich aspiracje, a także mocne i słabe strony. Dodatkowo w czytelniku budzi się silne przywiązanie do bohaterów oraz przemożna chęć poznania dalszego ciągu historii.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Feeria:

9 komentarzy:

 1. Ta książka jest na mojej czytelniczej liście i mam nadzieję, że niedługo uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jest na mojej czytelniczej liście i mam nadzieję, że niedługo uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie nadal zachwyca okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to jedna z lepszych książek jakie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi w ogóle nie przeszkadzała ta spokojna akcja, bo książka niesamowicie mnie wciągnęła. Już wkrótce kolejny tom, którego nie mogę się doczekać :D
  Pozdrawiam.
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja dałam jej jeszcze niższą ocenę, również nie przypadła mi do gustu między innymi przez brak akcji, która niby miała tam być

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka, historia, pozytywne recenzje. Wszystko mnie kusi :)
  Może brak szybkiej akcji zostanie później zrekompensowany? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji :) na pewno znajdę na nią czas w tym roku :) http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja jestem tą książką oczarowana! Dla mnie akcja była ani za szybka, ani za wolna. No i ta okładka! Również napisałam jej recenzje, jeśli jesteś ciekawa, to zajrzyj ;)

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)