sobota, 27 grudnia 2014

"Gra w kłamstwa" - Sara Shepard

Tytuł: Gra w kłamstwa
Tytuł oryginału: The Lying Game
Autor: Sara Shepard
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: wrzesień 2013
Liczba stron: 296
Tematyka: Literatura młodzieżowa
Ocena: 7/10

Kto z nas chociaż raz nie marzył o posiadaniu swojego bliźniaka? Ja sama będąc małą dziewczynką snułam plany, jakby to było mieć siostrę bliźniaczkę, tak bardzo do mnie podobną, że nawet własna matka nie byłaby w stanie nas rozróźnić. Wyobrażałam sobie jak zamieniamy się rolami i jedna z nas udaje tą drugą. W mojej głowie ta zabawa wydawała się całkiem dowcipna, a nawet pod pewnymi względami pożyteczna (jeśli wziąć pod uwagę sprawy szkolne). Jednak na podstawie książki Sary Shepard okazuje się, że taka zamiana ról może być bardzo niebezpieczna.

Emma w ciągu swojego siedemnastoletniego życia mieszkała już w niejednej rodzinie zastępczej, jak można też się domyślić, nastolatka nie mogła pozwolić sobie na żadne drogie ubrania ani gadżety. Tymczasem gdzieś w słonecznej Arizonie w luksusowej willi mieszka jej siostra bliźniaczka, o której istnieniu Emma nie ma bladego pojęcia. Jednak w wyniku spisku swego przybranego brata dziewczyna widzi niepokojące wideo z udziałem bliźniaczki i natychmiast się z nią kontaktuje. Nastolatki umawiają się na spotkanie, jednak na miejscu pojawia się tylko jedna z nich. Sutton przepada jak kamień w wodę, a Emma chcąc nie chcąc musi wcielić się w jej rolę.

Pierwszy tom z nowej serii Sary Shepard czytało mi się bardzo przyjemnie. Książka trzyma w napięciu, ma wartką akcję oraz dawkę niepewności i tajemnicy. Mimo wszystko przez cały czas nie mogłam pozbyć się wrażenia, że skądś już znam tę historię. Zdaje mi się, że podobny motyw zamiany miejscami dwóch bliźniaczek widziałam w cześniej albo w jakimś filmie albo w jakiejś powieści. Nie mam jednak najmniejszego pojęcia jak mógł brzmieć tytuł tego innego dzieła.

Nie da się ukryć, że “Gra w kłamstwa” bardzo przypomina pod pewnymi względami serię Pretty Little Liars. Główna bohaterka, tak samo jak przyjaciółki w wyżej wymienionej serii, prześladowana jest przez pewną tajemniczą osobę, która wcześniej zamordowała jej siostrę. Oczywiście tożsamość sprawcy jest całkowicie nieznana, chociaż może nim być każda osoba z otoczenia Emmy. Nastolatka zaczyna na własną rękę prowadzić śledzctwo, aby odkryć prześladowce. Identycznie jak w poprzedniej serii autorki, poszukiwania te stanowią grę na śmierć i życie. Szczerze? Wydaje mi się, że skończy się na tym, że połowa bohaterów zginie, a prawdziwy sprawca dalej będzie chodził na wolności, czyli … analogicznie do Pretty Little Liars.

Cóż więcej mogę powiedzieć? Powieść rzeczywiście ma potencjał, miejmy tylko nadzieję, że autorka nie nie zniszczy tego zbyt dużą dozą nieprawdopodobnych zdarzeń w kolejnych tomach jak niestety miało to miejsce w przypadku Pretty Little Liars.

12 komentarzy:

 1. Mam w planach tę serię, dlatego cieszy mnie Twoja pozytywna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zawsze sobie wyobrażałam, jakby to było mieć siostrę bliźniaczkę i właśnie dlatego ta mnie ta książka zainteresowała:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam dwie książki z tej serii, a po zachwytach mojej siostry i twojej pozytywnej recenzji, nie zostaje mi nic innego, jak tylko je przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie chcę jeszcze przeczytać kilka części Pretty Little Liars, a dopiero później zabierać się za kolejną serię autorstwa Shepard. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zamiar niedługo ją przeczytać ;D
  http://soelliee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio byłam w Empiku (mój ukochany, zdradziecko drogi sklep xD ) i muszę ci powiedzieć, że to była miłość od pierwszego wejrzenia. Muszę mieć tę książkę, szczególnie po pozytywnej recenzji, jak ta :)

  Co do samego wpisu, wykonałaś go ciekawie, zachęcając do lektury recenzowanej powieści, a o to chyba też w tym chodzi (zraz po wyrażeniu własnej opinii).

  Dodaję do czytanych, chętnie przeglądnę też inne twoje recenzje, pod kilkoma na pewno pozostawię komentarz.
  Minoo,
  healer-of-century.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tą książkę na półce i muszą ją przeczytać. Podoba mi się Twoja recenzja, bardzo mnie zachęciłaś ;) Obserwuję Twój blog i zajrzę nie raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam PLL więc nie będę porównywać. A tę książkę mam i jeszcze dwa kolejne tomy. Nie ruszyłam ich jeszcze :]

  OdpowiedzUsuń
 9. Opis bardzo mnie zaciekawił. Lubię zagadki, tajemnice. Czuję, że to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. amazing once the article I was reading this thank you ^ _ ^
  Cara mengobati mata minus secara alami

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam 4 tomy z tej serii i szczerze powiem że w trzecim zaczęła mnie nudzić swoją przewidywalnością, trochę tak jak w Pretty Little Liars, ale tam na razie jestem na 13 tomie.
  napustejstronie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)