sobota, 15 marca 2014

"Dieta garstkowa" - Anna Lewitt

Tytuł: Dieta garstkowa
Autor: dr. Anna Lewitt
Wydawnictwo: Rodzinne
Data wydania: kwiecień 2013
Liczba stron: 340
Tematyka: Poradnik, Dieta
Ocena: 7/10

Na rynku wydawniczym w Polsce znajduje się cały szereg książek dotyczących zdrowego odżywiania i najróżniejszych diet. Osoba chcąca zmienić swój dotychczasowy sposób żywienia bądź też pragnąca zrzucić parę kilogramów ma przed sobą ogromny wykaz poradników, zaczynając od diety proteinowej, south beach na głodówkach kończąc. Wśród tych wszystkich publikacji znajdziemy również zupełnie nowy tekst, skonstruowany przez znaną i lubianą dietetyczkę Annę Lewitt. Autorkę tę znamy między innymi z książki „Jedzenie to leczenie”, która została wydana w drugiej połowie 2012 roku.

Dieta garstkowa” to nadzwyczaj bogaty poradnik zawierający w sobie nie tylko mnóstwo ciekawych przepisów, ale i wskazówki żywieniowe, o których powinien wiedzieć każdy człowiek. Część zawierająca receptury na pojedyncze dania została podziela na cztery części,odpowiadające porom roku. Każdy rozdział zawiera potrawy i przekąski, do stworzenia których zostały użyte sezonowe warzywa i owoce. Jest to bardzo ułatwiający zabieg ponieważ w danym okresie owe produkty są łatwo dostępne a także stosunkowo tanie w porównaniu do innego okresu w roku kalendarzowym. Ponadto obok każdego z przepisów znajdziemy realistyczne zdjęcia, przedstawiające gotową już potrawę.

Według mnie największą zaletą książki pani Anny Lewitt jest niezwykle dokładny wstęp, który znakomicie wprowadzi każdego czytelnika w świat zdrowego odżywiania. Autorka na pierwszych czterdziestu pięciu stronach swojej publikacji przedstawia każdemu z nas podstawowe zasady, którymi powinien się kierować człowiek pragnący trzymać swoje ciało w jak najlepszej kondycji. Znajdziemy tutaj informacje na temat wpływu wody, aktywności fizycznej na ludzki organizm a także precyzyjny opis wpływu poszczególnych grup produktów na naszą przemianę materii.

Przepis na sukces Anny Lewitt zakłada spożywanie od 5 do 6 posiłków dziennie, bardzo ważne jest również zachowywanie odpowiednich odstępów czasowych wynoszących 3 godziny. Jak sama nazwa książki wskazuje dieta garstkowa opiera się na jedzeniu produktów w ilościach mieszczących się w naszych dłoniach. Z budowy kobiety i mężczyzny wynika, że to ta druga grupa będzie cieszyła się większymi porcjami jedzenia. Zasada ta jest też zgodna z podstawowymi faktami twierdzącymi, że to płeć męska ze względu na swoją aktywność powinna spożywać większą ilość kalorii. 

Zasób wiedzy pani Anny Lewitt, a także sposób jej przedstawienia czytelnikowi bardzo zachęcił mnie do zapoznania się z innymi publikacjami spod pióra tej kompetentnej dietetyczki. Z chęcią sięgnę po pierwszą książkę jej autorstwa, a także każdą kolejną jaka zostanie wydana w naszym kraju.

9 komentarzy:

 1. Ciekawa recenzja, jakoś do tej pory nie czytałam takich poradników:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brakuje mi silnej woli i motywacji, aby rozpocząć dietę, więc nie będę niepotrzebnie wydawać pieniędzy na powyższy poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie przepadam za książkami o diecie.

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mniam, mniam! Mi nie jest przydatna dieta odchudzająca, a jedynie taka, aby była zdrowa i w związku, że jestem w okresie dojrzewania, powinnam jeść "wampirze ilości" mięsa (zwierzęcego). :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie dbam jakoś szczególnie o dietę, jem po prostu to, co lubię i czego aktualnie potrzebuję, także ten poradnik nie jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem ciekawa czy znalazłbym w tej książce coś dla siebie. Lubię eksperymentować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj, nie wiem czy przebrnęłabym przez taką książkę. O zasadach żywienie raczej nie chcę mi się czytać. Wolę za czymś takim poszperać w internecie. :) Poza tym nawet mając duszę sportowca, nie potrafię zrezygnować z niezdrowych tostów, gofrów i słodkości... nie widzę sensu w czytaniu czegoś, czego nie mamy zamiaru wprowadzić w życie. :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi się dieta nie przyda, bo jestem chudzielcem, ale przejrzałabym tę książkę z ciekawości. Może dowiedziałabym się czegoś ciekawego. Lubię wiedzieć po prostu :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie lubię sobie ograniczać jedzenia ;d także książka nie dla mnie ;d

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)