wtorek, 10 grudnia 2013

"Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli" - C.C. Humphreys

Tytuł: Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli
Tytuł oryginału: Vlad. The last confession
Autor: C.C. Humphreys
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania:  marzec 2012
Liczba stron: 512
Tematyka: Literatura piękna, zagraniczna, Horror, Biografia
Ocena: 8/10

Moje pierwsze skojarzenia z imieniem „Drakula” to przede wszystkim wampiry, krew i czosnek. Tymczasem okazuje się, że tytułowy bohater książki C.C. Humphreys’a nie ma nic wspólnego z legendarnym krwiopijcą. Jedyne podobieństwo obu tych postaci tkwi w ich mrocznej naturze, bowiem każdemu z nich towarzyszyła aura strachu i grozy.

Jak się okazuje, Wład Drakula nie jest postacią fantastyczną, lecz jak najbardziej realną. Mężczyzna ten zapisał się na kartach historii jako nieustraszony dowódca, a także okrutny i bezlitosny władca. Tym, co wyróżnia go na tle innych europejskich książąt jest nadzwyczaj często stosowana kara śmierci poprzez nabicie skazanego na pal. Stąd właśnie pochodzi też przydomek wołoskiego hospodara – Palownik.

Historia syna Diabła przedstawiona jest z trzech, różnych perspektyw. Narrację na zmianę prowadzą trzy postacie: Ion – przyjaciel Drakuli, Ilona – miłość jego życia, a także tajemniczy pustelnik – domniemany spowiednik władcy. Każdy z tych bohaterów opisuje dzieje wołoskiego księcia na swój własny, oryginalny sposób. Dzięki temu czytelnikowi ukazuje się szczegółowy portret psychologiczny tytułowego bohatera. Nie da się jednak ukryć, że Wład Palolwnik był osobą niezwykle trudną w ocenie. Z jednej strony brutalne praktyki, jakie stosował na swoich podwładnych, klasyfikują go jako „złego”. Aczkolwiek z drugiej strony mężczyźnie temu nie brakowało rodzinnych uczuć  oraz logicznego myślenia.

Mimo że główny wątek utworu dotyczy księcia Drakuli to w powieści nie brak też innych, ciekawych bohaterów, do których można poczuć sympatię. Ponadto w tej ponad pięciuset stronicowej powieści znajdziemy również nieprzewidziane zwroty akcji i ogrom zagadek. Autor książki nie szczędzi  też czytelnikowi przerażających, krwawych opisów poszczególnych zdarzeń. Można by rzec, że powieść obfituje wręcz w drastyczne sceny, dlatego uważam, że odbiorcy o słabych nerwach, jednak powinni dać sobie spokój z lekturą tego tytułu.

„Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli” to znakomita powieść i zarazem biografia postaci, która była inspiracją do wykreowania słynnego wampira,  znanego nam z filmowych ekranów. Utwór C.C. Humphreys’a z pewnością zapewni czytelnikom moc wrażeń i niemałych emocji, a zarazem pozostawi po sobie uczucie niedosytu.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat:

18 komentarzy:

 1. Brzmi super. Koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną pozytywną recenzję, Twoja zachęciła mnie jeszcze bardziej, muszę poszukać tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się okładka, i tematyka również mi bliska więc muszę wpisać tą książkę na moją listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Facet z okładki wygląda trochę jak Edek :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałą książka, również byłam nią zauroczona :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy pogląd na osobę Draculi. :D Aż sama się zdziwiłam czytając twoją recenzję. Z tego wszystkiego zapiszę ją sobie na listę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tę książkę na oku od jakiegoś czasu, więc w końcu się na nią muszę skusić.

  OdpowiedzUsuń
 8. może być ciekawie - moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna okładka ;) Zdecydowanie przeczytam jak tylko wpadnie mi w ręce.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda na bardzo ciekawą książkę, myślę że pochłonąłbym ją z przyjemnością ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka jest absolutnie fantastyczna! Czytałam ją jakiś czas temu i byłam pod ogromnym wrażeniem. Nawet momentami było mi żal Drakuli, który od najmłodszych lat otoczony był śmiercią i okrucieństwem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książkę mam w planach i niestety nie mam pojęcia kiedy wprowadzę je wzycie. Tym bardziej, że należałoby najpierw zaopatrzyć się w książkę :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi świetnie, więc już nie mogę się doczekać jej przeczytania :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam tę książkę już pewien czas temu i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, ponieważ mówiąc szczerze nie spodziewałam się aż tak dobrze i umiejętnie napisanej książki historycznej, zwłaszcza o tak trudnej do przedstawienia postaci jaką jest prawdziwy Drakula. Bardzo dobrze, że powstała taka książka i polecam ją każdemu, kto lubi książki historyczne, ale i nie tylko. A przede wszystkim polecam ją osobą, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o faktycznym Drakuli a nie tylko o tym z horroru Stokera. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam ją w planach:) to kolejna pozytywna recenzja tej książki, więc jeszcze bardziej przekonuje mnie do sięgnięcia po nią:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mogłaby mi się spodobać, nie czytałam nic o Draculi:)

  OdpowiedzUsuń
 17. ALe świetny wygląd bloga, w moim ulubionym kolorze, a do tego ciepły i przejrzysty, schludny. *_* Jak dla mnie ideał.
  Co się dotyczy zaś książki z wielką chęcią ją przeczytam, interesuje mnie historia tej legendy.( Wiem, wiem trochę masło maślane, ale jednak odrobinę czymś się to różni xD)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Mnie okładka zupełnie jakoś nie przyciąga, ale już sama historia jak najbardziej. Cenię powieści, które prezentują pogłębione portrety psychologiczne bohaterów, a Wład Palownik jakby nie patrzeć to intrygująca postać.
  :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)