niedziela, 1 grudnia 2013

"Charlotte Brontë i jej siostry śpiące" - Eryk Ostrowski

Tytuł: Charlotte Brontë i jej siostry śpiące
Autor: Eryk Ostrowski
Wydawnictwo: MG
Data wydania: wrzesień 2013
Liczba stron: 624
Tematyka: Biografia, Literatura faktu
Ocena: 9/10

Dzieje życia Charlotte, Emily i Anne Bronte wzbudzają niemal identyczną ciekawość jak utwory ich autorstwa. Wielokrotnie główne bohaterki ich dzieł utożsamiane są z konkretną siostrą, która je wykreowała. W większości to na ich podstawie dokonuje się analizy charakteru i stanów emocjonalnych każdej z pisarek.  Źadne bowiem ślady egzystencji sióstr nie dają pewnego obrazu kolei ich życia, dlatego też od wieków stanowią one zagadkę i punkt odniesienia dla kolejnych badaczy ich twórczości. 

Początkowo odrobinę przestraszyła mnie objętość książki Eryka Ostrowskiego. Nie da się ukryć, że ponad 600 stron tekstu może nieco zniechęcać do lektury, jednak teraz mogę z czystym sumieniem zapewnić, że absolutnie nie ma się czego obawiać. Autor w nadzwyczaj ciekawy sposób przedstawił dzieje angielskiego rodzeństwa i w żadnej sekundzie czytania nie poczułam zmęczenia czy też nudy. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie też oprawa graficzna książki. Piękna, twarta okładka z wizerunkiem najstarszej z sióstr Bronte już z daleka przykuwa wzrok potencjalnego czytelnika.  Ponadto gdy zajrzymy do środka, ujrzymy ogromną ilość zdjęć, zaopatrzonych odpowiednimi opisami. Za bardzo ciekawy zabieg uznałam również nadanie przypisom koloru niebieskiego, dzięki temu wyróżniały się one na tle czarnej czcionki reszty tekstu. 

Eryk Ostrowski dokonuje dogłębnej analizy życia każdej z sióstr. Najbardziej skupia się jednak na najstarszej z nich, która bez wątpienia najbardziej przyczyniła się do popularności rodzeństwa i dzięki temu wywarła największy wpływ na angielską a także światową literaturę.  Każdy znany aspekt jej życia jest dokładnie rozpatrzony i przedstawiony z kilku różnych perspektyw. Odbiorca dzięki temu ma szansę zapoznania się z wieloma, często różnymi punktami widzenia i na ich podstawie może wyciągnąć własne, osobiste wnioski.

Najważniejszy zarzut, jaki kierowany jest w stronę najstarszej kobiety z rodzeństwa Bronte, to przypisanie autorstwa swoich powieści siostrom. Wielu badaczy dziejów tej tajemniczej rodziny, wyraża wątpliwości jakoby tak słynne dzieła jak „Jane Eyre. Autobiografia”, „Wichrowe wzgórza” czy „Agnes Grey” nie wyszły z pod jednej ręki. Ogromna liczba podobieństw w stylu pisania wszystkich tych książek to ewidentny dowód na to, że wszystkie one wyszły z pod pióra Charlotte. Jakby tego było mało, zarówno wydarzenia zawarte w powieściach jak i ich atmosfera, pokrywają się ze stanami emocjonalnymi najstarszej siostry w danym okresie jej życia.

Życie zarówno Charlotte, Emily jak i Anne na zawsze pozostanie owiane tajemnicą. Nigdy nie będzie nam dane poznać prawdziwych motywów działania sióstrczy też stanów emocjonalnych. Mimo wszystko „Charlotte Bronte i jej siostry śpiące” to niewiarygodnie dokładna biografia słynnego rodzeństwa, która stanowi absolutny must-read każdego miłośnika ich twórczości. Eryk Ostrowski wykonał kawał dobrej roboty na światowym poziomie. 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu MG: 

18 komentarzy:

 1. Nie moje gusta. Biografie i inne historie oparte na faktach mnie nudzą i irytują. Poza tym nie jestem fanką owych sióstr. Być może w przyszłości się nimi zainteresują, ale póki co książkę sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznaje się bez bicia, że nie czytałam nic Brontë, jakoś do tej pory mnie do ich książek. Ale chcę coś przeczytać w nadchodzącym roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam już tą teorię jakoby wszystkie powieści napisała Charlotte. Czy tak było naprawdę chyba się nie dowiem, bo nie przepadam za literaturą kobieca tego okresu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio coraz częściej jest mowa o siostrach Bronte... :) Ja dotychczas czytałam tylko "Wichrowe wzgórza" Emily. O książce Ostrowskiego już czytałam i jestem nią zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie pozycja obowiązkowa! Świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. o proszę, nowa biografia sióstr Brontë. chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. zgadzam się. geniaaaalna biografia, oceniłam na 10 <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Od zawsze mam ochotę zapoznać się z twórczością tych sławnych sióstr. Jak to zrobię, wtedy sięgnę po biografię:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją przeczytać, gdyż bardzo bym chciała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa ;) może jeszcze czymś nas zaskoczy w temacie Charlotte i jej sióstr.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio chodząc po bibliotece natrafiłam na tą pozycję :) Następnym razem chyba ją wypożyczę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama chętnie do niej zajrzę :)
  Widzę, że szykuje się recenzja Drakuli. Nie mogę się doczekać Twojego zdania, bo ja byłam zachwycona książką :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W moim przypadku w pierwszej kolejności będą powieści sióstr Bronte, a co będzie potem, to się okaże :) Pozdrawiam i czekam na recenzję o Palowniku! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Na półce czekają na mnie "Wichrowe wzgórza" i gdy poznam siostry Bronte trochę lepiej - wówczas może przeczytam książkę Pana Ostrowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zastanawiałam się nad tym czy nie przeczytać tej książki. Zrezygnowałam, bo to chyba nie do końca moje klimaty.

  Zapraszam: im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Siostry Bronte chodzą za mną od jakiegoś czasu wiec będę musiała się w końcu z nimi zapoznać:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękna okładka. Siostry Bronte i ich twórczość wciąż stanowią dla mnie zagadkę, ale jak tylko zapoznam się z kilkoma ich książkami, natychmiast zabiorę się za publikację Eryka Ostrowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 18. Chciałabym kiedyś przeczytać tę książkę bo polubiłam Charlotte Bronte, czytając książkę ,,Dziwne losy Jane Eyre" ; )

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)