czwartek, 30 maja 2013

"Drogie życie" - Alice Munro

Tytuł: Drogie życie
Tytuł oryginału: Dear life
Autor: Alice Munro
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: maj 2013
Liczba stron: 412
Tematyka: Opowiadania, Literatura zagraniczna
Ocena: 7/10

Drogie życie, czym mnie dziś zaskoczysz? Mam nadzieję, że będzie to coś pozytywnego. Choć twoja zmienność bywa naprawdę nieprzewidywalna. Raz przynosisz zwycięstwa, a innym razem druzgoczące porażki. Tak samo jak ma to miejsce w opowiadaniach Alice Munro, która w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia koleje ludzkiego istnienia.

Nowy zbiór opowiadań kanadyjskiej pisarki to kolejna czytelnicza uczta, która zadowoli wszystkich wymagających odbiorców. Do atutów książki bez wątpienia można zaliczyć bogate psychologiczne sylwetki bohaterów, a także genialnie wykreowany świat przedstawiony, który zachwyca bogactwem szczegółu i różnorodnych emocji. Czternaście nieszablonowych historii z pewnością zmuszą nas do refleksji i głębszych przemyśleń.

W swojej wcześniejszej recenzji innej książki Alice Munro wspominałam, że opisane przez pisarkę historie, stanowiłyby dobry materiał na stworzenie wielu osobnych, dłuższych powieści. Tym razem doszłam jednak do wniosku, że zawarte w „Drogim życiu” opowiadania nie wymagają żadnych ulepszeń czy też „przedłużeń”. Czterdziestostronicowe zawierają wszystko, co najważniejsze i zarazem najciekawsze. Skupiają się one na najistotniejszym zdarzeniu z życia bohatera, analizują jego przebieg a także skutki, jakie wywarło w przyszłości.

Opowiadania liczą około czterdziestu stron, dlatego czyta się je niezwykle szybko i przyjemnie. Co więcej przebieg zdarzeń nie jest przedstawiony tylko z jednej, ograniczonej perspektywy. Narratorami są na przemian mężczyźni i kobiety. Są to postaci z różnych grup społecznych, z różnymi problemami i z różnym podejściem do życia. Postawieni w obliczu traumatycznych wydarzeń często na łamach książki przechodzą metamorfozy i przemiany. Muszę się jednak przyczepić do co poniektórych zakończeń przedstawionych historii. Mianowicie czasami były one dla mnie dość bezsensowne i niezrozumiałe. Odniosłam wrażenie, jakby autorka sama nie wiedziała jak zakończyć daną relację.

Ostatnie cztery opowiadania, zawarte w publikacji, są oparte na rzeczywistych zdarzeniach z życia pisarki. Jako że miałam okazję czytać inną książkę pani Munro pt. „Taniec szczęśliwych cieni”, wyraźnie zauważyłam, że niektóre z opowiadań tam przedstawionych, było zainspirowanych biografią pisarki. Za przykład może posłużyć opowiadanie o dziewczynce, której ojciec był właścicielem farmy lisów. Jak się okazuję ten fakt jak i wiele innych pokrywa się z realnymi doświadczeniami autorki.

Dodatkowo jestem pod wrażeniem doskonałej okładki książki, która w moim odczuciu jest wręcz idealna i perfekcyjnie oddaje klimat zaprezentowanych opowiadań. Na jednym ze skrzydełek książki znajdziemy zapowiedzi kolejnych, planowanych publikacji kanadyjskiej pisarki, które mogą pochwalić się równie dopracowanymi i zachwycającymi oprawami graficznymi. Muszę przyznać, że opowiadania pani Alice Munro stanowią prawdziwe perełki w mojej domowej biblioteczce, zarówno ze względu na wygląd jak i zawarte w nich treści. 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu  Literackiemu:

29 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam, ale obawiam się, że czas znajdę dopiero w wakacje. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja niestety podziękuję, bo nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam. Czytałam tej autorki "Taniec szczęśliwych cieni" i bardzo mi się podobała!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jeszcze nic tej autorki nie czytałam, jedna wydaje się interesujące... Może kiedyś? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba dam Munro jeszcze szansę, bo co jakiś czas czytam pozytywne recenzje jej książek, choć mi akurat zbiorek "Zbyt wiele szczęścia" nie przypadł do gustu... Może to nie był mój czas, a może trzeba spróbować innej książki autorki?

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka jest faktycznie zniewalająca. Szkoda jedynie, że są to opowiadania, gdyż wolę jednak dłuższą prozę, ale mimo to chyba zaryzykuje i poszukam tej książki, gdyż mnie mocno zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapraszam na nowy, niekolorowy post! ;>> ;*

  OdpowiedzUsuń
 8. ja nie przepadam za takimi krótkimi opowiadaniami- wolę dłuższą prozę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś też nie przepadałam za opowiadaniami, ale jakiś czas temu zaczęłam je doceniać i teraz lubię się w nich rozsmakowywać. Chętnie spróbuję, tym bardziej, że nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię sięgać po opowiadania, więc raczej zrezygnuję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię Alice Munro - jej opowiadanie zdecydowanie do mnie trafiają. Na pewno przeczytam i ten zbiór!

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam tej pisarki ani jej dzieł. Poza tym, nie przepadam za opowiadaniami, zdecydowanie wolę powieści - jakiś jeden ciąg akcji. ;) Drogie życie sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Coś zdecydowanie dla mnie ;) Nie jestem fanką opowiadań, ale po to chętnie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z reguły unikam opowiadań, ale ten zbiór mnie zaintrygował :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Już samo to, ze jest to zbiór opowiadań bardzo mnie zachęca. Osattnio właśnie, lubie krótkie przygody, jaki oferują mi opowiadania.

  OdpowiedzUsuń
 16. Narobiłaś mi ochoty na te opowiadania. Zapisuję je sobie do planowanych.

  OdpowiedzUsuń
 17. Opowiadania to niestety zupełnie nie moja bajka - nim się wciągnę w historię, ona już się kończy :(

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam opowiadania ;)!!
  Okładka jest super.

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka w formie opowiadań to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeżeli wpadnie mi w ręce to może przeczytam, ale szukać jej raczej nie będę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo lubię takie książki.:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie spotkałam się jeszcze z tą autorką. Ale po Twoim poście można odnieść wrażenie, że książka jest godna przeczytania. Jeśli natrafię na nią w bibliotece to chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Widze , że ciekawa książka poszukam ją w swoim mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Książki nie czytałam, ale póki co 3 inne czekają u mnie na półce do przeczytania :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Czytałam inne książki tej autorki i podobały mi się, więc po tę też chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)