środa, 9 grudnia 2015

"Carrie Pilby. Nieznośnie genialna" - Caren Lissner

Tytuł: Carrie Pilby. Nieznośnie genialna
Tytuł oryginału: Carrie Pilby
Autor: Caren Lissner
Wydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 4 listopad 2015
Liczba stron: 368
Tematyka: Literatura piękna, zagraniczna, współczesna
Ocena: 6/10

Carrrie Pilby jest doskonałym przykładem kujonki, skupionej bardziej na zdobywaniu wysokich stopni niż na zawieraniu przyjaźni. W latach szkolnych zupełnie jej to nie przeszkadzało, bo skupiła całą swoją uwagę na poszerzaniu horyzontów, gdy jednak skończyła studia i oceny przestały kierować całym jej życiem, dostrzegła, że jej grono znajomych ogranicza się jedynie do własnego ojca i psychoterapeuty. To właśnie doktor Petrov przygotował plan działania, który ma na celu pomóc Carrie w zawarciu nowych znajomości. Zaleca on:

1. ZROBIĆ 10 rzeczy sprawiających radość.
2. Zostać członkiem jakiejś organizacji lub klubu (aby SPOTYKAĆ SIĘ z ludźmi).
3. Iść na randkę (z naprawdę INTERESUJĄCYM chłopakiem).
4. Wyznać komuś (z WYJĄTKIEM własnego terapeuty), ile dla niej znaczy.
5. Bawić się w sylwestra (w GRONIE ZNAJOMYCH).

Bohaterka początkowo dość sceptycznie podchodzi do realizacji powyższych punktów. Nie ma ochoty na nawiązywanie nowych przyjaźni, dobrze czuje się w swoim własnym towarzystwie z filmem bądź słownikiem w roli kompana. Dodatkowo przeraża ją sama myśl o konwersacji z osobą o niższym ilorazie inteligencji. Postanawia jednak przełamać się i chociażby spróbować wcielić poszczególne podpunkty w życie.

Powieść Caren Lissner przypadła mi do gustu przede wszystkim przez wzgląd na to, że w głównej bohaterce odnalazłam odzwierciedlenie wielu swoich własnych cech (choć w dość wyolbrzymionej wersji) oraz obaw. Wydaje mi się, że każdy czytelnik będzie mógł w mniejszym lub większym stopniu utożsamić się z Cassie, ponieważ nie ma chyba osoby, która nie obawiałaby się wyobcowania. Ponadto książka stanowi doskonały poradnik dla osób, które już teraz zostały dotknięte samotnością i chciałyby się z nią uporać.

„Nieznośnie genialna” charakteryzuje się powolnym tempem akcji, ale za to bogatym opisem przeżyć wewnętrznych i rozmyślań tytułowej bohaterki. Wynika z tego, że fani powieści przygodowych raczej nie mają czego szukać w książce pani Lissner, aczkolwiek entuzjaści psychologii człowieka jak najbardziej. Osobiście lektura powieści nie tylko wzbudziła we mnie liczne refleksje, ale także wzbogaciła moją wiedzę na tematy, które wcześniej wydawały się dla mnie nieistotne lub też nieciekawe.

Mówiąc o „Carrie Pilby” nie sposób nie wspomnieć o znakomitym stylu pisania autorki. Caren Lissner świetnie ubiera myśli w słowa przez co mój zeszyt z cytatami wzbogacił się w niejeden cenny werset. Jakby tego było mało pisarka stworzyła bardzo prawdziwą fabułę. Nie znajdziemy tutaj typowego dla większości książek „wciskania kitu” o tym, jak to jeden dzień zmienił całe życie bohaterki czy też jak to diametralnie odmienił się jej sposób myślenia.

Podsumowując, debiut literacki Caren Lissner jest utworem dla dość specyficznego grona odbiorców. Zachwyceni będą przede wszystkim czytelnicy nieoczekujący wartkiej akcji, a za to ceniący sobie doskonały zarys psychologiczny bohatera i refleksyjność.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Harper Collins:

10 komentarzy:

 1. Dość sporo recenzji tej książki się ostatnio pojawia, jednak mam wrażenie, że to nie jest powieść dla mnie. Jednak wolę coś z wartką akcją i mnóstwem tajemnic ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam i niestety nie przypadła mi do gustu. Za dużo filozoficznych dygresji a za mało konkretnej akcji. Jestem zawiedziona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka jest fajna i przyciągnęłaby mój wzrok. Możliwe że się skuszę, chociaż mogę ją odebrać źle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak przeczytałam zalecenia uznałam, że książka musi być super ale jak później wspomniałaś, że nie ma wartkiej akcji to książka wylądowała na ostatnich miejscach listy "do przeczytania" :) Ale tam jest więc będzie miała swoją szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od samego początku zaciekawiła mnie ta książka. Dlatego mam nadzieję że niedługo będę miała okazję ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam jakiś czas temu i bardzo mi się podobała. Co prawda akcji jest niewiele, ale spodobały mi się te rozważania Carrie;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam sporo opinii na temat tej książki i z każdą kolejną mam coraz większą ochotę na nią. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba nie mam czasu na wszystkie książki które chciałabym przeczytać :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, ale wydaje mi się, że skoro jest oparta na wątkach psychologicznych, mogłaby mi przypaść do gustu. Chociaż z drugiej strony, wolę jednak, gdy akcja nabiera jakiegoś tępa :) Pozdrawiam!

  Zapraszam : ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Już czytając początek Twojej recenzji uznałam, że to książka dla mnie. Myślę, że w bohaterce, podobnie jak Ty, znalazłabym kilka swoich cech, a może i stałaby się ona pewnego rodzaju terapią? Zwłaszcza jeśli pełna jest psychologicznego dialogu wewnętrznego.
  Dodaję do listy must read! :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)