czwartek, 10 września 2015

"Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" - Jonas Jonasson

Tytuł: Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął
Tytuł oryginału: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Autor: Jonas Jonasson
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: maj 2014
Liczba stron: 416
Tematyka: Literatura piękna, Literatura zagraniczna
Ocena: 10/10

Osobiście nigdy nie marzyłam o długim życiu, wręcz przeciwnie uważałam, że lepiej odejść wcześniej niż być komuś ciężarem. Starość kojarzyła mi się z chorobami, niedołężnością i nudą, których nie chciałabym doświadczać. Moje nastawienie zmieniło się jednak po przeczytaniu „Stulatka, który wyszedł przez okno i zniknął”, dostrzegłam wtedy, że jesień życia wcale nie musi być taka straszna, jak to sobie wyobrażałam.
W dniu swoich setnych urodzin Allan Karlsson wyskakuje przez okno na grządkę rabatek przed domem spokojnej starości i w swoich obszykapciach powolnym krokiem zmierza w kierunku dworca. Nie ma pojęcia, gdzie zamierza się udać ani tym bardziej do kogo, jednak wie na pewno, że nie zamierza dłużej pozostać w domu starców stale kontrolowany przez zaborczą siostrę Alice. Pozwala, aby jego losami po raz kolejny pokierował przypadek. A ten jak zwykle go nie zawodzi. 

Jonas Johanson fantastycznie wykreował postać tytułowego bohatera, którego pokochałam od pierwszych stron. Allan Karlsson to niepozorny człowiek, który przez sto lat swojego życia wiele podróżował, wiele doświadczył, wielu ludzi poznał, jednak do niczego tak naprawdę się nie przywiązywał.. Kierując się mottem "Co jest to jest, a co będzie to będzie" oraz nadzwyczajnym zamiłowaniem do wysokoprocentowych trunków przeszedł przez życie z lekkim przymrużeniem oka. Muszę przyznać, że szczerze zazdroszczę stulatkowi podejścia, bo sama chciałabym być do wszystkiego tak bardzo zdystansowana. 

Książka to połączenie kryminału, komedii a także powieści przygodowej. Jest w niej tak wiele różnorodnych wątków, że każdy czytelnik bez wątpienia odnajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze z pewnością poprawi sobie humor, bo czytając przygody Allana nie sposób się nie uśmiać. Akcja książki toczy się dwutorowo. Z jednej strony obserwujemy bieżące wydarzenia, jakie mają miejsce po ucieczce Allana z domu spokojnej starości, a z drugiej cofamy się lata wstecz i wysłuchujemy historii z młodości i późniejszych lat życia bohatera, w których nie brak nie tylko niesamowitych i często też groteskowych przygód, ale i mnóstwa postaci historycznych takich jak Stalin czy amerykański prezydent Harry Truman. Do tej pory nie mogę wyjść z podziwu dla inwencji autora co do sposobów rozwiązania problemów Allana. 

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” zdecydowanie trafia na listę moich ulubionych i zarazem najlepszych książek, jakie do tej pory czytałam. Jestem przekonana, ze dużo czasu minie zanim innej powieści uda się mnie zachwycić równie mocno jak miało to miejsce w tym konkretnym przypadku.

16 komentarzy:

 1. Widziałam film, chętnie przeczytam również książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, Twoja ocena bardzo zachęca do przeczytania. Nie byłam przekonana co do tej książki, tzn. wiedziałam, że jest dobra, ale nie wiedziałam czy chcę ją przeczytać. Szczerze mówiąc w pierwszej kolejności usłyszałam o filmie, a nie książce. Pewnie kiedyś przeczytam, ale muszę jakoś wygospodarować wolną chwilę. Pozdrawiam :)

  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Moi czytelnicy wybrali mi tę książkę na ten miesiąc do czytania, więc cieszę się, ze jest taka dobra - mam nadzieję, że i mnie się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sam tytuł zachęca do przeczytania! :D
  Wydaje się, że to idealna książka na chandrę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś ominęłam tę książkę, kiedy zrobił się wokół niej ten szum, ale teraz chętnie ją przeczytam, skoro tak zachwalasz;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Przewrotna książka. Kusi już od dłuższego czasu tak jak i ,,Analfabetka, która potrafiła liczyć " :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka wydaje się być ciekawa i zabawna, mam ochotę ją przeczytać. Zapisuje sobie tytuł :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam na swoim stosiku, muszę w końcu przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam niedawno - rewelacyjna, tak mi się podobała że zakupiłam sobie własny egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że kupiłam sobie jakiś czas temu tę książkę - na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To już druga opinia tej książki, którą czytam. Niezwykle odmienna od tej pierwszej! Przez Ciebie (:p) nie wiem teraz, czy dać książce szansę czy odłożyć ją na kiedyś tam. No ale, szczerze mówiąc, kusi, oj kusi.
  Bo kocham czytać!

  OdpowiedzUsuń
 12. Po Twojej recenzji nie mogę tej książki pominąć ;))

  OdpowiedzUsuń
 13. Napewno świetna książka, zapraszam do nas !http://darkblondex.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka dla mnie obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przypomniałaś mi, że mam tę książkę u siebie i że już dawno miałam ją przeczytać. A jeszcze dodatkowo zachęcasz! :3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)