niedziela, 27 kwietnia 2014

"Wszechświat kontra Alex Woods" - Gavin Extence

Tytuł: Wszechświat kontra Alex Woods
Tytuł oryginału: The Universe Versus Alex Woods
Autor: Gavin Extence
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: kwiecień 2014
Liczba stron: 416
Tematyka: Literatura zagraniczna, współczesna
Ocena: 9/10

Na reszcie! Opłacało się czekać tak długo. W końcu po raz kolejny natrafiłam na powieść, która całkowicie mnie pochłonęła. Książka “Wszechświat kontra Alex Woods” z całą pewnością zostanie zaszufladkowana jako “ulubiona” oraz “warta ponownego przeczytania”. Drugiej tak fantastycznej powieści należy szukać ze świeczką w ręku.

Sięgając po nowy utwór z nakładu Wydawnictwa Literackiego przeczuwałam, że czeka mnie coś wyjątkowego, nie spodziewałam się jednak tak dopracowanego i wartościowego dzieła, jakie otrzymałam. Na pierwszy rzut oka zarówno okładka jak i sam tytuł nasuwały mi skojarzenia ze średniego typu literaturą młodzieżową z elementami fantasy. Aczkolwiek wstępne rozdziały szybko pokazały, że byłam w ogromnym błędzie.

Gavin Extence wykreował nie tylko świetną sylwetkę tytułowego bohatera, ale także otoczył go szeregiem innych, godnych uwagi postaci drugoplanowych. Prócz tego zaczynając lekturę, zupełnie nie spodziewałam się następującego przebiegu akcji. Byłam wręcz przekonana, że fabuła skupi się na Alexie oraz wydarzeniach związanych z uderzeniem mateorytu. Tymczasem wątek ten pełnił istotną rolę w utworze, ale nie był jej sednem.

Wydaje mi się, że najważniejszym elementem tej ksiażki jest przesłanie, jakie ona za sobą niesie. Angielski pisarz w swoim utworze porusza wiele interesujących i dyskusyjnych kwestii takich jak prawo do świadomej śmierci czy szkolna hierarchia uczniów. Jeśli chodzi o ten pierwszy temat to od zawsze popierałam tezę, przedstawioną przez Gavina Extence. Ponadto prócz spraw do przemyśleń autor poznaje też czytelnika z różnymi naukowymi zagadnieniami z najróźniejszych dziedzin.

Z wielką niecierpliwością czekam aż Gavin Extence napisze kolejną powieść. Jestem przekonana, że autor z tak niebywałym talentem oraz olbrzymią wyobraźnią stworzy jeszcze nie jedną fantastyczną historię.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu  Literackiemu:
undefined

9 komentarzy:

 1. Książkę właśnie skończyłam czytać. Spodziewałam się młodzieżówki typu "magiczna" a dostałam powieść nad którą zachwyt trudno mi ubrać w słowa...Ciekawa jestem jak napisze jej recenzję, jak nie wiem nawet co napisać o niej w komentarzu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już o tej książce pozytywne słowa i jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli to był pierwszy raz, kiedy okładka nie kłamała i to naprawdę jest "jednak z najlepszych powieści, jakie kiedykolwiek przeczytaliście!". Wierzę! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. O, ciekawa książka. Intryguje mnie temat prawa do świadomej śmierci. A okładka jest ładna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech, kolejny muszę-mieć ;D Nie słyszałam jeszcze złego słowa o Aleksie i zdecydowanie mam ten tytuł w najbliższych planach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tej książce wiele dobrego i z chęcią ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro taka dobra jest twoja opinia na temat tej książki, to na pewno muszę ją przeczytać. :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Z każdej strony czytam same pozytywne recenzje a jednak nadal cos mnie od niej odciąga. Może to po prostu moja przekora...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)