wtorek, 5 listopada 2013

"Na zawsze wygnańcy" - Fiorella de Maria

Tytuł: Na zawsze wygnańcy
Tytuł oryginału: Poor Banished Children
Autor: Fiorella de Maria Nash
Wydawnictwo: Promic
Data wydania:  październik 2013
Liczba stron: 352
Tematyka: Powieść historyczna
Ocena: 7/10

O tym, że życie jest nieprzewidywalne nie musi nas nikt upewniać. Żaden człowiek nie zdaje sobie sprawy, ani nie ma całkowitej kontroli nad tym, co przyniesie mu los. Od dawna snute plany, mogą w jednej chwili obrócić się w pył i już nigdy się nie urzeczywistnić. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę główna bohaterka najnowszej książki z serii „Okna”. Warda na łamach powieści w formie osobistej spowiedzi przedstawia koleje swego życia, które wielokrotnie wystawiało ją na liczne próby i przeciwności.

Ważną rolę w życiu Wardy odegrał przede wszystkim okoliczny duchowny, ojciec Antonin. To właśnie on zaopiekował się dziewczynką w czasie, gdy odwróciła się od niej rodzina, a także udzielił jej potrzebnych nauk i pokazał jej, jak żyć w społeczeństwie. Cała wiedza zarówno z zakresu medycyny jak i wiary w Boga, którą przekazał bohaterce mnich, wywarła ogromny wpływ na kolejne zdarzenia, mające miejsce w późniejszym życiu kobiety. Ojciec Antonin z pewnością przyczynił się do ważnej decyzji, jaką zdecydowała się podjąć Warda, a konkretnie decyzji o wstąpieniu do klasztoru, gdzie w praktycznie całkowitym odosobnieniu bohaterka miała wieść swoje dalsze życie.

Los jednak całkowicie zaskoczył Parpetuę (takie imię bowiem przyjęła bohaterka po wstąpieniu w klasztorną społeczność). Spokojne, pobożne życie kobiety, nagle zostało zakłócone przez napaść piratów, którzy w brutalny sposób zaatakowali wioskę, zamordowali mieszkańców i porwali Wardę, aby potem sprzedać ją na targu niewolników. Wraz z przybyciem na obcą ziemię, życie mniszki uległo diametralnej zmianie. Nikt nie liczył się z jej zdaniem, radami, czy nawet ślubami czystości. Od tej pory głównym celem bohaterki stał się powrót za wszelką cenę w rodzinne strony.

Fiorella de Maria w bardzo ciekawy i oryginalny sposób przedstawiła koleje życia Wardy. Utwór składa się nie tylko z rozdziałów, w których narrację prowadzi główna bohaterka, ale także z fragmentów, w których wypowiadają się osoby z jej najbliższego otoczenia. Pozwala to na dokładniejsze i zarazem bardziej wnikliwe zaznajomienie się z historią Perpetuy, która jest niezwykle bogata, ale niestety głównie w wydarzenia bolesne i okrutne. Dodatkowo podkreślić należy fakt, że choć akcja utworu płynie nadzwyczaj prędko to wszystkie wydarzenia tworzą spójną i logiczną całość.

Dzięki powieści „Na zawsze wygnańcy” czytelnik po raz kolejny ma okazję na doskonałe poznanie siedemnastowiecznej kultury i obyczajów. Autorka bowiem zadbała o dogłębne opisanie ówczesnych zwyczajów, a także znakomite oddanie tamtejszego klimatu oraz atmosfery. Książka bez wątpienia uświadamia odbiorcy jak nieprzewidywalne było życie prostych ludzi z okresu baroku. Tym samym łatwiej nam docenić wszelkie prawa i unowocześnienia, jakie przyniosła ze sobą współczesność.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Promic: 

14 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie jak wygląda siedemnasty wiek oczami autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobra książka :) również wystawiłam jej tę samą notę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Te siedemnastowieczne klimaty mnie przekonują, uwielbiam historie toczące się w tym okresie czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dla mnie - zdecydowanie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za tym typem literatury, więc chyba spasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie raczej nie... nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Choć lubię książki tego typu, ta jednak mnie do siebie nie ciągnie. Chyba nie przepadam za tym okresem w historii. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Niezwykła, poruszająca opowieść, mocno osadzona w realiach XVII wieku.
  Czyta się ją prawie na wdechu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaje się być warta przeczytania. Ja niestety nie wiem kiedy miałabym to zrobić. Może za jakiś czas, jak wygrzebię się z mojego stosu ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam odwiedzać twojego bloga i mimo, że się ostatnio nie ujawniałam, bardzo dokładnie zapoznawałam się z twoimi notkami :) Bardzo fajny, klimatyczny wstęp do recenzji. Z przyjemnością czyta się resztę... Książka niewątpliwie ciekawa, a okładka kusi niezmiernie :D Chyba ją sobie dopiszę do lity. :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka zapowiada się szaleńczo ciekawie i już dodaję ją do listy "chcę przeczytać". Lubię takie klimaty, a ostatnio w ogóle mam fazę na wszystko, co zawiera w sobie choć małą wzmiankę o piratach.
  Pozdrawiam
  http://our-kingdom-of-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawi mnie jak główna bohaterka poradziła sobie w tak trudnej rzeczywistości :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)