wtorek, 13 sierpnia 2013

"Ostatnia królowa" - C.W. Gortner

Tytuł: Ostatnia królowa
Tytuł oryginału: The Last Queen
Autor: Christopher W. Gortner
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: kwiecień 2011
Liczba stron: 416
Tematyka: Powieść historyczna
Ocena: 8/10

Co musi zrobić człowiek, żeby zasłużyć sobie na miano szaleńca? Wbrew pozorom, aby zdobyć tę etykietkę, wystarczy całkiem niewiele. Zazwyczaj już lekkie odstępstwo od narzuconych norm czy też inne poglądy są przyczyną wytykania palcami i przykrych obelg.

Joanna Kastylijska, inaczej zwana Szaloną, opuszczając swój rodzinny dom w Hiszpanii i wychodząc za mąż nie spodziewała się, że spotka ją tak wielkie szczęście. Wyjazd z ukochanego kraju i przyszłe życie z zupełnie obcym mężczyzną kojarzyło jej się ze zniewoleniem i katorgą. Tymczasem już pierwsze dni we Flandrii pokazują jak bardzo się myliła. Nowy współmałżonek Filip II jest nie tylko nadzwyczaj przystojny, ale i namiętny oraz uczuciowy. Szczęście jednak nigdy nie trwa wiecznie, a czas prędko pokazuje, że pierwsze wrażenie zazwyczaj bywa mylące.

Biorąc pod uwagę fakt, że utwór jest pisany w narracji pierwszoosobowej z perspektywy Joanny, czytelnik momentalnie zżywa się z tą kobietą i kibicuje jej zmaganiom do ostatniej strony. Główna bohaterka jest osobą wyjątkowo zdeterminowaną i odważną. Wiele innych kobiet, znajdując się w sytuacjach, których doświadczyła Joanna, załamałoby się i dało podporządkować względnie silniejszemu mężczyźnie. Tak się jednak nie stało w przypadku dziedziczki hiszpańskiego tronu, władczyni dzielnie idzie przez życie i odważnie stawia czoła nowym wyzwaniom i niepowodzeniom.

W książce C.W. Gortnera niebywale rzuca się w oczy ogromna ilość intryg i spisków, z jakimi musi borykać się główna bohaterka. Każda kolejna strona powieści zaskakuje i podnosi napięcie. W pewnych momentach aż trudno było uwierzyć, że owe wydarzenia rzeczywiście mogły mieć miejsce w realnym świecie. Nie należy jednak zapominać, że „Ostatnia królowa” nie jest dokładną rekonstrukcją życia Joanny Kastylijskiej, wiele wątków ma swoje źródło w wyobraźni autora aniżeli w faktycznych kronikach.

Cieszę się, że miałam możliwość zapoznania się z treścią książki pół hiszpańskiego autora. Lektura tej powieści nie tylko mnie pochłonęła, ale i sprawiła, że zaczęłam szukać innych źródeł historycznych, w których byłaby mowa o dzielnej Joannie Szalonej i nie tylko. Przez karty książki przewija się bowiem duża ilość innych postaci, na które również warto byłoby zwrócić uwagę w swoich dociekaniach. Dodatkowo pisarz raczy czytelnika dużą ilością szczegółów i barwnymi opisami ówczesnej scenerii.

„Ostatnią królową” można określić mianem godnej polecenia powieści historycznej z frapującym romansem i chytrymi intrygami w tle. Pokazuje ona jak wiele ciekawych i nietuzinkowych postaci, o których istnieniu przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, skrywa europejska historia. Każdy kto sięgnie po książkę Christophera Gortnera na pewno się nie rozczaruje.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat:

28 komentarzy:

 1. W sumie lubię powieści historyczne, pod warunkiem, że są dobrze napisane :D Widzę, że za tą warto się rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem zainteresowana czytaniem tej książki, nie mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam powieści historyczne, a na tę narobiłaś mi takiej ochoty, że normalnie ja nie mogę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze co przykuło moją uwage w twojej recenzji to głowna bohaterka, którą z pewnością bardzo polubie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie historię i czytać o takich kobietach. Jestem ciekawa głównej bohaterki. Narobiłaś mi ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię powieści historyczne o ile wydarzenia nie są opisane w nudny sposób. Rozejrzę się za tą książką, jeśli twierdzisz, że nikt się nie rozczaruje. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam na nią wielką ochotę! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Europejska historia ma się czym pochwalić, to pewne. Muszę zajrzeć do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdyby Kraszewski miał takie okładki, jego książki byłyby bestsellerami ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio bardzo polubiłam książki historyczne i być może sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za powieściami historycznymi, wolę gdy fabuła rozgrywa się w przybliżonych nam czasach, jednak po twojej recenzji może skuszę się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo zachęcająca recenzja, ze swojej strony polecam "Katarzynę wielką "Ewy Stachniak

  OdpowiedzUsuń
 13. Poluję na ten tytuł, uwielbiam książki historyczne Publicata, a zwłaszcza Philippę Gregory:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam wszelkie intrygi i spiski w książkach, a szczególnie historycznych. "Ostatnią królową" na pewno przeczytam, póki co niedługo zapoznaję się z "Czerwoną królową" Philippy Gregory. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam powieści historyczne więc i po tę prędzej czy później pewnie sięgnę :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z jednej strony uwielbiam narrację pierwszoosobową i intrygi, z drugiej strony nie lubię książek historycznych i romansów... Nie mam pojęcia jak to połączyć w jedno i czy próbować czytać tę książkę, czy sobie odpuścić. Dlatego jeszcze się nad nią zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam powieści historyczne! Zwłaszcza te utrzymane w narracji trzecioosobowej, obejmujące stosunkowo niewiele lat (wtedy autor/ka może się na nich lepiej skupić, chociaż nie jest to regułą) i przedstawiające problem/wydarzenie z kilku perspektyw. Ale od narracji pierwszoosobowej nie stronię. ;) Zwłaszcza, gdy narratorką jest interesująca postać. A tutaj na to wygląda. Zaintrygowałaś mnie!

  OdpowiedzUsuń
 18. Brzmi jak coś idealnie dla mnie. Będę miała na nią oko. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie sądziłam, że to tak ciekawa powieść! Koniecznie dodam do listy, aby nie zapomnieć o niej pod koniec miesiąca :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetna książka, ogromnie przypadła mi do gustu. Polecam także "Wyznania Katarzyny Medycejskiej" tego autora, jeśli jeszcze nie miałaś okazji się z tą powieścią zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie przepadam za książkami historycznymi, ale na tą bym się skusiła:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Kolejny tytuł do dodanie na listę, tym bardziej, że ostatnio zaczynam przymierzać się do powieści historycznych :D:D

  OdpowiedzUsuń
 23. Ojej, jaka piękna okładka *__*

  OdpowiedzUsuń
 24. Przyznaję, że niezbyt często czytuję książki historyczne - właściwie nie wiem dlaczego. Jeśli chodzi o ten tytuł to chyba nie do końca poczułam się zaintrygowana - ale jeśli wpadnie mi ręcę ta pozycja to przeczytam by przekonać czy mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. jako jedna z niewielu książek dostała ode mnie 10/10 :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie do końca lubię powieści historyczne, ale może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie przepadam za historycznymi, ale ta naprawdę brzmi bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Znam historię i przyznam, że swoją opinią i wysoką oceną zachęciłaś mnie do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)