niedziela, 24 marca 2013

"Nauczmy się wierzyć" - Benedykt XVI

Tytuł: Nauczmy się wierzyć
Tytuł oryginału: Imparare a credere
Autor: Benedykt XVI
Wydawnictwo: Esprit
Data wydania: marzec 2013
Liczba stron: 112
Tematyka: Religia
Ocena: 5/10

Nic nie wskazywało na to, że trwający osiem lat pontyfikat Benedykta XVI ma nagle dobiec końca. Właśnie dlatego abdykacja papieża była zaskoczeniem nie tylko dla całego świata chrześcijańskiego, ale także i dla środowiska osób niewierzących. Decyzja Josepha Ratzingera wywołała niemały szum w mediach i sprawiła, że oczy całego świata zwróciły się ku Stolicy Apostolskiej w Watykanie.

Wraz z podsumowaniami papieskiego pontyfikatu, ponownie zwrócono uwagę na duszpasterski „Rok Wiary” ogłoszony 11 października zeszłego przez Benedykta XVI. Papież wielokrotnie w swoich przemówieniach podkreślał, jak istotną rolę odgrywa w życiu człowieka wiara. W owym okresie Ojciec Święty gorąco namawia każdego z nas do głębszego zastanowienia się nad prawdami, zawartymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego, a także do modlitwy o wiarę pełniejszą i silniejszą. Czas ten powinien przybliżyć nas do Boga i zachęcić do dalszego trwania w Nim.

„Nauczmy się wierzyć” to zaledwie 100 stronicowa książka, zawierająca najciekawsze fragmenty z przemówień i homilii Ojca Świętego. W swoich wypowiedziach Benedykt XVI często powołuje się na doświadczenia i słowa osób wyniesionych na ołtarze. Wielokrotnie cytowany jest święty Augustyn, który jak podkreśla były papież jest jednym z najbardziej cenionych przez niego ludzi. Podkreślić należy, że publikacja jest w głównej mierze skierowana do ludzi młodych, którzy są przyszłością świata. Papież uświadamia im odwieczny związek rozumu z wiarą, a zarazem podkreśla, że obie te wartości wzajemnie się nie wykluczają.

Książka podzielona jest na kilka tematycznych części: Niepokój serca, Droga poszukiwania, Dlaczego trudno jest wierzyć oraz Odpowiedzi wiary. Mimo że każdy z tych rozdziałów porusza nieco inne zagadnienie, to wszystkie cztery są ze sobą nieodłącznie powiązane. Benedykt XVI przemawia do czytelnika w sposób jasny i klarowny, bez zbędnego patosu. Jednakże, w książce zabrakło mi przede wszystkim praktycznych wskazówek, dotyczących tego jak treści płynące z przemówień Benedykta XVI wcielać w życie.

Publikacja zawiera również podtytuł „ Niezwykłe przesłanie Benedykta XVI dla Kościoła”. Ja jednak treści zawartych w owej książce nie nazwałabym „niezwykłymi”. W całej publikacji nie odnalazłam żadnej nauki, która dogłębnie poruszyłaby mnie bądź była czymś, czego jeszcze do tej pory nie słyszałam. Słowa Ojca Świętego są jedynie pogrubieniem prawd, o których każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę. Wszyscy bowiem wiemy, że obecny świat coraz bardziej oddala nas od Stwórcy i Jego doktryn.

Choć „Nauczmy się wierzyć” nie porusza kwestii nowych to mimo wszystko jest wartościową lekturą. Warto po nią sięgnąć szczególnie w chwilach zwątpienia. Ja osobiście życzę wszystkim, aby trwający Rok Wiary był czasem odnowy i umocnienia naszej relacji z Najwyższym.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Esprit:

17 komentarzy:

 1. Bardzo fajna recenzja <3 Ja mimo wszystko po książkę mam zamiar sięgnąć, Benedykt XVI to od lat człowiek, który jest dla mnie można powiedzieć - autorytetem, podziwiam go za wiele rzeczy.. Naprawdę chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna recenzja. Jestem religijna, jednak to nie dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ateistką i ta książka zdecydowanie nie jest dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może przeczytam ją. Z moją wiarą bywa różnie, ale nawet ateiści mogą znaleźć dla siebie coś w kościele przecież. Bo religia propaguje też wartości etyczne..

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem chrzescijanka, ale nie kubie tego typu lekur. Wiem komu polece, cioci, ktora ma silna wiare.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam okazję ją zrecenzować, jednak podziękowałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. To pozycja nie dla mnie. Polecę ją mojej cioci.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego typu literatury to podobał mi się jedynie "Zraniony Pasterz" D.Ange`a ...

  OdpowiedzUsuń
 9. Wierzę w Boga, ale nie uznaję Kościoła, dlatego podziękuję zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematyka zdecydowanie nie dla mnie:) Nie lubię religii...

  OdpowiedzUsuń
 11. Są dwa powody, dla których nie przeczytam tej książki.
  Pierwszy i chyba najważniejszy - nie przepadam, a nawet nie lubię Benedykta... sorry.
  A drugi - nie wierzę i nie widzę sensu czytania tego typu książek ;)
  A patrząc po Twojej ocenie - szału nie ma (w sumie się nie dziwię),więc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podpisuję się pod tą wypowiedzią rękoma i nogami.

   Usuń
 12. W moim sercu zawsze był, jest i będzie tylko Jan Paweł II, dlatego jakoś nie potrafię przekonać się do innych papieży, więc i powyższa publikacja nie interesuje mnie aż tak bardzo, jak bym chciała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na mnie książka zrobiła chyba lepsze wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Religia, papieże, Bóg i podobne temu to nie dla mnie, więc i ta książka też. ;]

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś nie przepadam za takowymi "zbiorami myśli", po prostu wolę normalne pisane od deski do deski, prawidłowo książki. Zastanawiam się ostatnio nad literaturą tworzoną przez Jana Pawła II, lecz sądzę, iż nie jestem na tyle dojrzałym człowiekiem, aby wywody wybitnego polaka zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za takowymi książkami...;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)