sobota, 15 września 2012

"Jak szybko opanować język obcy?" - Anna Szyszkowska-Butryn

Tytuł: Jak szybko opanować język obcy?
Autor: Anna Szyszkowska-Butryn
Wydawnictwo: Edgard
Data wydania: październik 2011
Liczba stron: 272
Tematyka: Nauka języków obcych, Poradnik
Ocena: 10/10

Pokonać wewnętrznego lenia jest niezwykle trudno. Sama doskonale o tym wiem, bo jestem tego idealnym przykładem. Wzięcie się do nauki to dla mnie skomplikowany proces. Gdy wreszcie pokonam brak motywacji i chęci, nagle pojawia się cała lista ważniejszych spraw, którymi w danej chwili powinnam się zająć, oczywiście, edukacja wśród nich nie figuruje. 

Nauka języków obcych jest obecnie na tyle ważna, że jej unikanie nie przyniesie nam niczego dobrego. Nasze braki wyjdą na jaw, nie tylko w czasie wakacji za granicą, ale też w codziennym życiu w ojczystym kraju, w którym ze wszelkich stron jesteśmy otaczani zwrotami i hasłami reklamowymi w innych językach. Co więcej Anna Szyszkowska-Butryn uświadamia nas, że dobrze zaplanowana nauka, dobrana do naszych własnych osobistych potrzeb, predyspozycji i wymagań, wcale nie musi być syzyfową pracą. Rozwijanie umiejętności językowy to czynność potrzebna i zarazem przyjemna. 

Każdy człowiek lubi się uczyć w inny sposób, jeden jest wzrokowcem, drugi słuchowcem a jeszcze inny przyswaja nowe rzeczy poprzez muzykę czy śpiew. Ważne jest, abyśmy potrafili określić, jaki typ charakteryzujemy my sami bądź jakie typy w nas dominują. Pomoże nam w tym, znajdujący się w trzecim rozdziale książki, obszerny test określający rodzaj inteligencji. Wiedząc, jaki model sobą reprezentujemy, będziemy mogli zapoznać się z cennymi, specjalnie dopasowanymi wskazówkami, ułatwiającymi nam naukę.

Po zaznajomieniu się z pierwszą, głównie teoretyczną częścią książki, przechodzimy do kolejnej, w której znajdziemy konkretne metody edukacji. Czy zdawaliście sobie sprawę, że istnieję aż 51 różnych sposobów na naukę samych słówek? Na mnie ta ilość zrobiła ogromne wrażenie. Byłam też zszokowana, jak wielu metod wcześniej nie używałam. Zawsze ograniczałam się jedynie do kilku, swoich utartych nawyków takich jak: powtarzanie w pamięci, skojarzenia czy fiszki. Na pewno, gdybym znała w przeszłości taktyki, przedstawione w tej publikacji, teraz posługiwałabym się znacznie obszerniejszym wachlarzem obcych wyrazów. 

W kolejnych rozdziałach przedstawione są formy doskonalenia się w gramatyce, rozumieniu tekstu słyszanego oraz czytanego a także tworzeniu własnej wypowiedzi. Autorka prezentuje nam szereg wielorakich strategii, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie, przy każdej kolejnej taktyce, oznaczeń symbolizujących typ inteligencji dla którego dana forma nauki będzie użyteczna.

Na zakończenie Anna przytacza sztuczki i triki nauki znanych poliglotów, w ten sposób możemy dowiedzieć się jak najlepsi z najlepszych osiągnęli biegłość w posługiwaniu się obcą mową. Dodatkowo z tyłu publikacji znajduje się znaczna ilość najróżniejszych szablonów, mających ułatwić nam edukację. 

„Jak szybko opanować języki obce” to poradnik na najwyższym poziomie. Bez wątpienia przyda się każdemu, zarówno nowicjuszowi jak i osobie bardziej wykształconej. Dla mnie będzie on szczególnie użyteczny teraz, gdy znajduje się w okresie przygotowań do matury i muszę opanować, jak najwięcej struktur z różnych działów.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Edgard:

60 komentarzy:

 1. Z moim angielskim to nawet i 100 sposób nie przemówi na naukę ;) Nie mogę i już. Za to rosyjski, chętnie poznam nowe sposoby na naukę. Fajna ksiażka tak wogóle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjny jest ten tytuł. Miałam okazję zapoznać się z nim jeszcze w zeszłym roku i bardzo sobie chwalę! Nie zawsze korzystam z wszystkich tych pomysłów, ale książka jest świetna chociażby jako motywator ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka w sam raz dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co jak co, ale książka może być naprawdę dobrą motywacją. Powinnam się w nią zaopatrzyć bez dwóch zdań.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym poczytała co nieco na ten temat :) Choćby tylko po to, żeby się w końcu zmobilizować do nauki francuskiego... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj, przydałaby mi się taka książka! Kiedyś byłam całkiem dobra z angielskiego i nauka przychodziła mi łatwo, ale na studiach, mimo tego, iż przez dwa lata miałam język angielski, nie nauczyłam się niczego nowego, a tak naprawdę nawet cofnęłam się... Umiem o wiele mniej niż w czasach licealnych, nad czym straszliwie ubolewam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że powyższy poradnik wyjątkowo jest wart uwagi. Sama raczej nie zamierzam w najbliższej przyszłości uczyć się obcych języków, ale moja bratanica ma kłopot z ich opanowaniem, więc jej sprezentuje ową pozycję. Mam nadzieję, że pomoże jej nieco w nauce, ale to czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 8. przydałaby mi się taka książka ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka z pewnością by mi się przydała. Pomyślę nad jej kupnem;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja z angielskiego zdecydowanie leżę. Jak ze zrozumieniem kogoś nie mam problemów, to z wypowiedzią mam i to spore. Chętnie sięgnę po tą książkę. Mam jedno pytanie. Ile kosztowała ? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przydałaby mi się taka książeczka:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na szczęście problemów z uczeniem się słówek czy gramatyki nie mam, z mową jest ciut, nawet Ciut z wielkiej litery, gorzej. Takie książki są zawsze warte uwagi, motywują do działania. Ja ci życzę powodzenia w nauce do matury! Chociaż z reguły języki obce to mniejsze zło. :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę posiadam i przeczytałam :) Niektóre zawarte w niej rady stosuję do dziś i skutkują! :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam i nie wyobrażam sobie, żeby o nim zapomnieć. Wspaniale jest mieć go na półce, z pewnością przyda mi się w nowym roku przy kontynuowaniu nauki języka ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. O przydało by mi się i to bardzo !

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem dosyć dobra z angielskiego, chociaż taka książka przydałaby mi się. Może kupię w najbliższym czasie.
  Zapraszam do mnie: http://ksiazkowo-recenzjowo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Przydałaby mi się taka książka, muszę się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajna rzecz ;) Ja w sumie nie mam problemu z językami, kocham je i uwielbiam, ale myślę, że ta książka mogłaby i tak w pewien sposób ułatwić mi naukę. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Od lat walczę z moim brakiem talentu do języków, może ten poradnik by mi pomógł? Hmmm :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Hmm.. mój problem - Niemiecki. Z angielskim nie mam takiego problemu, bardzo mnie zachęciła ta notka !

  OdpowiedzUsuń
 21. Szczerze powiem .. Wole jak piszesz recenzje ksiazek przygodowych , fantasty lub innych , tylko nie poradników !.
  Pozdrawiam i zapraszam
  booksloovers13xd.blogspot
  nowa notka .

  OdpowiedzUsuń
 22. Chociaż mam już od groma poradników językowych, tę pozycję bardzo chętnie bym przygarnęła.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja tam się lubię uczyć języków obcych : D

  OdpowiedzUsuń
 24. Poluję na tę książkę od dłuższego czasu, bardzo by mi się przydała, dlatego cieszę się, że zbiera same pozytywne recenzje :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Ooo jakaś dobra książka, ja lubię uczyć się języków obcych, na razie chcę nauczyć się lepiej angielskiego i niemieckiego, a potem biorę się za hiszpański, koniecznie:)

  Pojawił się u mnie nowy post, co sądzisz o tej propozycji? Byłabyś chętna?:>
  Pewnie nie miałabyś czasu, znam to, ale pomyśl:>

  OdpowiedzUsuń
 26. Przydałaby się ta książka...Ale znając mnie to i tak bym z niej nie korzystała :D

  OdpowiedzUsuń
 27. Poradników nie lubię, ale ten może być całkiem przyjemny :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Nigdy nie czytam poradników, ale ten może być wyjątkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Oo, to chyba książka dla mnie ;] Mam straszne trudności w naukach języków i wychodzi mi to dość opornie, choć ostatnio zaczęłam coraz lepiej łapać angielski ;D

  OdpowiedzUsuń
 30. o przydałoby sie takie coś :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Całe szczęscie nie mam problemów z językami ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Mi jedynie Angielski szybko wchodzi do łba... chcę się jednak zaznajomić z innymi, więc sądzę, że książka kiedyś może mi się przydać ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Ciekawy poradnik :) Może kiedyś do niego zajrzę, jednak jak na razie mam własną metodę na języki obce - muzykę :D

  OdpowiedzUsuń
 34. Przydałby mi się ;DD
  dziękuję za komentarz :*

  OdpowiedzUsuń
 35. ooo chyba przypadła by mi do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 36. Ciekawa pozycja. Całkowicie zgadzam się z tym, że nauka języka obcego nie musi być nieprzyjemna. Zdążyłam już na sobie zaobserwować, że jak się dostosuje wszytko do własnych potrzeb, możliwości i zainteresowań, to idzie o wiele sprawniej i przyjemniej. Trzeba tylko wiedzieć jak o zrobić. Fajnie, że powstał taki poradnik. 51 sposobów na naukę słówek? No, no... Zastanawiałam się już nad zakupem tej książki, ale nie byłam pewna, czy się nie zawiodę. Teraz widzę, że warto sięgnąć, więc pewnie niedługo zagości na mojej półce...

  OdpowiedzUsuń
 37. Zaciekawiła mnie ta pozycja, szczególnie, że został mi jakiś tydzień do powrotu na kurs języka hiszpańskiego, a wakacyjna przerwa zrobiła swoje i mam wrażenie, że już nic nie pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Chyba się skuszę :D. Ciekawe, ciekawe..

  OdpowiedzUsuń
 39. Języki obce są dla mnie koszmarem. Nienawidzę hiszpańskiego, którego uczyć się muszę. Angielski jakoś przyswajam, jednak z trudem. Zdecydowanie coś takiego by mi się przydało. Chętnie wypróbuję strategie zawarte w tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 40. U mnie też nie najlepiej z nauką języków obcych, zawsze byłam ścisłowcem.

  OdpowiedzUsuń
 41. Mam ten poradnik za sobą i jest on prawdziwą kopalnią sposobów na naukę. Bardzo go sobie cenię :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Chyba będę polecać tę książkę moim uczniom, bo sama uczę języków obcych :)
  Sama też z chęcią bym przeczytała, bo znajomości trików w nauce języka nigdy nie za wiele:)

  OdpowiedzUsuń
 43. ta ksiazka by mi sie przydala, ale i tak jezyka obcego w mowie nie nauczy sie czlowiek jak nie bedzie praktykowal w rozmowie np. z obcokrajowcem;-)

  OdpowiedzUsuń
 44. już od dawna zastanawiam się nad kupnem tej książki...
  ja słówek nie muszę się uczyć, większość pamiętam z lekcji ;p

  OdpowiedzUsuń
 45. Niektóre mnemotechniki zawarte w tym poradniku faktycznie należą do mniej znanych i warto wypróbować :) Może w końcu znajdę chwilę i inspirację na opisanie tych najciekawszych jak się sprawdzają w praktyce :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Niestety nie znam tej pozycji ale jeśli tylko będzie okazja ją spotkać to na pewno przeczytam. Odnośnie nauki języka obcego to ja uczę się angielskiego przy pomocy aplikacji https://www.jezykiobce.pl/s/129/aplikacje-do-nauki-gramatyki-angielskiej która moim zdaniem, jest bardzo dobra. W końcu mogę uczyć się wszędzie tam gdzie mam ze sobą telefon.

  OdpowiedzUsuń
 47. Wiele zależy od nas samych jak podchodzimy od nauki języka obcego oraz od tego w jaki sposób się go uczymy. Ja założę szkołę językową tak jak opisano w https://ceo.com.pl/jak-zalozyc-szkole-jezykowa-71288 wiem doskonale, że moje formy nauczania na pewno pozwolą dobrze opanować dany język obcy.

  OdpowiedzUsuń
 48. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 49. Ja niestety jeszcze nie znam tej książki, ale jak przyjdzie czas to myślę, że ją zamówię. Zresztą jak czytałem na stronie https://rodzinazeszczecina.pl/2020/09/28/gdzie-poslac-dziecko-na-lekcje-angielskiego/ to dla mnie dość ważne jest to, aby wysłać dziecko na naukę angielskiego.

  OdpowiedzUsuń
 50. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 51. W sumie mogę jeszcze dodać, ze jak dzieci zaczynają się uczyć języka angielskiego to na pewno dobrze wróży. Z pewnością warto jest zajrzeć do https://universe.earlystage.pl/universe/freebies-dla-maluchow aby być na bieżąco z fajnymi materiałami do nauki angielskiego dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :* Na każdy postaram się odpowiedzieć :)